Kelepirci 60

''Erdoğan'ın 1 milyar doları var'' diyen kişi aslında kim?

 Erdoğan ın 1 milyar doları var diyen kişi aslında kim?
10 Aralık 2010 Cuma, 19:02 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın wikileaks'in açıkladığı Amerikan Büyükelçiliğinin merkeze gönderdiği belgelerde " İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı var" iddialarını yanıtlarken, "belediye başkanlığım döneminde 'Erdoğan’ın 1 milyar doları var' diyen, yazar Ergenekon davasında tutuklu olarak içeride." diyerek Tuncay Özkan'ı işaret etmişti.

Oysa bu iddia 3.9.2001 tarihinde 133/85 sayı ile dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın teklifi ve Başbakanı Bülent Ecevit'in onayıyla soruşturma yapan İçişleri Bakanlığı Mülkiye Baş Müfettişi Candan Eren'in hazırladığı raporda yer aldı.

İddianın sahipleri ise dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Mahmut Kuş'tu. Kuş, Candan Eren tarafından gizlice kaydedilen mülakatında bu iddiayı dile getirdi. Eren'in raporu 1. Ergenekon davasının 31. ek klasörü içinde yer aldı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Wikileaks internet sitesinde yer alan belgelerde 'İsviçre'de 8 ayrı bankada hesabı var'" iddialarını yalanlarken, iddiaların sahibi olarak "Şu anda Ergenekon tutuklusu olarak içerde" diye işaret ettiği Tuncay Özkan'ın bu iddiaları dile getiren ilk kişi olmadığı anlaşıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "1 milyar doları var" iddiaları 03.09.2001 tarihinde 133/85 sayı ile dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın teklifi ve merhum Başbakan Bülent Ecevit'in onayı ile İstanbul Büyükşehir  Belediyesi hakkında soruşturma yapan Mülkiye Baş Müfettişi Candan Eren'in hazırlayıp İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesine gönderdiği "Tevdi raporunda" yer aldı.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kuş sıkıntıya gireceğini belirterek, Mülkiye Başmüfettişi Candan Eren'e yazılı ifade vermedi. Candan Eren de dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'e odasına gizli kamera sistemi kurdurarak yaptığı sözlü mülakatı raporuna ekledi.

İDDİANIN SAHİBİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI MAHMUT KUŞ

Mahmut Kuş'un iddialarına göre dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 milyar dolar nakit parası vardı. Bu paranın önemli kaynağı ise ağaç dikim işiydi. Candan Eren'in hazırladığı rapor Devlet Güvenlik Mahkemesine gönderildi.

VALİ OLARAK ATANACAKLAR LİSTESİNDE YER ALDI

Başlatılan operasyon sonucunda savcılık davayı bölerek ilgili ilçe savcılıklarına gönderdi. Mülkiye Başmüfettişi Candan Eren'in adı ise Balyoz Darbe Planı belgelerinde vali olarak atanacaklar listesinde yer aldı.

ERDOĞAN İDDİALARI BÖYLE YALANLADI

Belediye başkanlığım döneminde "Erdoğan'ın 1 milyar doları var" diyen, Ergenekon davasında tutuklu zanlı olarak içeride. Bizim o zaman 4,5 yıllık belediyemiz döneminin bütçelerinin toplamı o kadar tutmadı. 1 milyar dolar benim param varmış... Buna o zaman önemli bir iş adamı da sahip çıktı, sonra özür diledi. Ve şimdi Ergenekon sanığı olarak bu efendi içeride." diyerek iddiaları yalanlamış, iddiaların sahibi olarak da gazeteci Tuncay Özkan'ı işaret etmişti.

TUNCAY ÖZKAN DA MÜFETTİŞİ ADRES GÖSTERMİŞTİ

Özkan, 31 Temmuz 2001'de Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında özetle şunları yazmıştı: "'Albayrak şirketi bir tekeldir.' Bu söz bana ait değil. Bu söz Albayrak şirketini inceleyen müfettişlere ait. Erdoğan belediye başkanı olunca bütün ihale şartnameleri Albayrak şirketinin kazanması için düzenlendi.(...) Erdoğan, Albayrak ve birkaç şirket dışında İstanbul'da belediyeden iş alınmasına izin vermedi. Ve Albayrak bir tekel oldu. Müfettişlere göre: "Devletin bütün olanakları Albayrak şirketi için seferber edildi. DGM savcılığının soruşturmasına kaynak teşkil eden rapora göre İstanbul'da bütün yollar Albayrak şirketine ve Erdoğan'a çıkıyor.(...) Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte 1994, bütün ihaleler onlara akıyor. Özellikle araç ve servis ihalelerinde araçların ruhsatları ile ilgili olarak İstanbul 28. Noteri'ni kullanmışlar. Recep Tayyip Erdoğan bir kere yürü demiş ya Albayrak kardeşlere, kimse dokunabilir mi onlara? Şimdi 1990'dan 2000'e bir milyar dolar liraya yakın bir servetin sahibi olarak sahipsiz kent İstanbul'a hükmediyorlar.

(İhsan DEMİR//GAZETEPORT)

LAPİS