Kelepirci 60

Türkiye'yi 'uçuracak' proje

Türkiye yi uçuracak proje
06 Aralık 2011 Salı, 12:03 Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu Erciyes Kış Turizm Merkezi Projesi'nin ilk etabındaki tesisler bu sezon hizmete giriyor.

- KAYSERİ -

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında çalışmalarına başlanan proje, Büyükşehir Belediyesinin tapusunu aldığı 26 milyon metrekarelik arazi üzerinde ''Erciyes Dağı'nı dünyanın en önemli kış turizm merkezlerinden biri haline getirme'' vizyonuyla hızla devam ediyor.

Belediye tarafından 3 etap olarak planlanan projenin ilk etabı, bu kayak sezonunda hizmete girecek. Bu kapsamda, dağın kuzey yamacındaki bölgede 6 mekanik tesis hizmete girecek.

Test çalışmaları süren mekanik sistemlerin devreye girmesiyle birlikte Erciyes Dağı'ndaki toplam 9 kilometre olan kayak pistine, bu sezon 35 kilometre daha yeni kayak pisti eklenmiş olacak. Mevcut 7,2 kilometre olan mekanik tesis uzunluğu, yeni tesislerle birlikte 18,2 kilometreye çıkacak. Yaklaşık 40 yıldır sadece 2 mekanik tesisin hizmet verdiği kayak merkezindeki mekanik tesis sayısı bu yıl 8'e, proje sonunda ise 20'ye ulaşacak.

Kayak pistleri, hem amatör kayakçılara hizmet verebilecek düşük eğimli hem de profesyonel kayakçılara hizmet verebilecek, Uluslararası Kayak Federasyonunun öngördüğü profesyonel özelliklerde olacak. Türkiye'nin en uzun teleferik sistemleri ile 3 bin 200 metre yüksekte kayak yapabilmeyi sağlayacak en yüksek rakımlı kayak pistleri de Erciyes'te bulunacak.

300 MİLYON AVROLUK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada, Erciyes Dağı'nda başlattıkları kayak merkezi projesinin, Türkiye'nin en önemli ve ilk kayak merkezi projesi olduğunu belirtti.

Projenin şimdiye kadar olan bölümü için belediye öz sermayesinden harcadıkları miktarın 100 milyon doları aştığını ifade eden Özhaseki, projenin tamamlanmasıyla belediye kaynakları ve özel sektör kanalıyla Erciyes Dağı'na yapılan yatırımın 300 milyon avroya ulaşacağını bildirdi.

Erciyes Kış Turizmi Merkezi Projesi'nin turizm açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Özhaseki, şunları söyledi:

''Türkiye'de değişik kayak merkezleri var ama oralar Avrupa'daki gibi dağların, tepelerin birbirlerine bağlantılı olduğu, onlarca teleferik ve telesiyejin çalıştığı, yüzlerce kilometrelik hatların oluştuğu yerler değil. Oralar biraz daha tatil merkezi gibi ama burası tamamen Alpler'e uygun şekilde hazırlanmış, dağların, tepelerin teleferiklerle ağ gibi örüldüğü, her mekanik tesisin iniş ve çıkış noktalarında sosyal tesislerin olduğu bir yer.

Projeyi 3 etap olarak planlamıştık, birinci etabını bu yıl açıyoruz. İkinci etap seneye ve üçüncü etap ise bir sonraki seneye tamamlanacak. Bu yıl 6 mekanik tesis ile birkaç sosyal tesis ve 50 kilometreye yakın kayak pisti hizmete girmiş olacak. Kayseri'yi turizm açısından uçuracak bir proje olarak bakıyoruz.''


KAYAK MERMEZİ TEK ELDEN YÖNETİLECEK

Erciyes Dağı'ndaki yeni yapılanmayla birlikte tesislerin işletmesini üstlenen Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı da temmuz ayında kurulan şirketin Erciyes'te bulunan ve yatırımı Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilen tesislerin işletilmesi, bölgede planlanan spor faaliyetlerinin organize edilmesi, olimpiyat ve müsabakaların düzenlenmesi, Erciyes Kayak Merkezi'nin yurt içi ve dışı tanıtım ve reklam işlerinin yürütülmesi gibi faaliyetler yürüttüğünü kaydetti.

Projenin devreye girmesiyle birlikte kayak merkezindeki tesislerin tek elden yönetileceğini ifade eden Cıngı, şu bilgileri verdi:

''Projenin ilk etabında sona çok yaklaştık. Hacılar bölgesinden başlayan gondol teleferik sisteminin deneme sürüşleri yapılıyor. Kısa sürede gerekli sertifikalar alınarak, hizmet vermeye başlayacak. Bu yıl kayakseverleri Erciyes'ten Hacılar Serçer Yaylası'na kayak yapma zevkine kavuşturacağız. Bölgede bu sezon 6 mekanik tesisimiz hizmete girecek. Beraberinde sosyal tesislerin de hizmete girmesiyle tüm dünyadan kayakseverlere zevkli bir Erciyes kışı yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Bu sezon Erciyes Dağı'nın kuzey tarafında yani şehre bakan kısmındaki 6 mekanik tesis hizmete girmiş olacak. Kayak pistimiz yaklaşık 35 kilometre daha uzayacak. Ayrıca, bu pistlerin bağlantı noktalarındaki sosyal tesislerimiz hizmete girecek.''

Mekanik tesislerin devreye gireceği yeni alandaki yapımı tamamlanan kafe ve restoran gibi sosyal tesislerin de paralel olarak hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Cıngı, böylece daha önce kayak yapma imkanı olmayan yeni bir bölgenin dünyanın en çağdaş tesisleriyle birlikte kış turizmi açısından yepyeni imkanlar sunacağını vurguladı.

Kayak merkezindeki karlama ünitelerinin de devreye girdiğini kaydeden Cıngı, sistemin kar olmayan bölgelerde suni karlama yapmaya başladığını da bildirdi.

Projenin ikinci etabında mekanik tesisler ve yeni pistlerin devamının yapılacağını, bölgeye kurulacak otellerin yer tahsislerinin 2012 başından itibaren yapılmaya başlanacağını hatırlatan Cıngı, üçüncü etapta ise Erciyes Dağı'nda sadece kış mevsiminde değil yaz mevsiminde de çeşitli aktivitelerin düzenlenmesine imkan verecek tesisler ile yerli ve yabancı futbol takımlarının yaz kampı yapması için UEFA standartlarında futbol sahaları ve kongre merkezleri inşa edileceğini de sözlerine ekledi.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük