Kelepirci 60

Peygamber mesleği terzilik

Peygamber mesleği terzilik
29 Mart 2010 Pazartesi, 22:55 Bartın'ın Ulus ilçesi Kumluca beldesinde 30 yıldır terzilik yapan Fehmi Ulusoy (53) elektriksiz ütü kullanıyor. Elektrik faturasından tasarruf yapmak için 20 yıldır kış aylarında sobanın üstünde ısıtarak ütü yaptığını belirten Ulusoy, aylık 20 TL tasarruf yaptığını söyledi.

BARTIN (CİHAN)-

Ütünün tabanı kalın ve elektrikle de çalıştığına dikkat çeken Ulusoy, yaz aylarında ise soba yanmadığı zaman elektrikli ütü kullandığını söyledi. Ulusoy, kış aylarında soba zaten yanıyor, ütüyü sobada ısıtıyorum, elektrik faturasından hem tasarruf yapıyor hem de ütü işimizi yapıyoruz diye ifade etti. 7 yaşında babasının yanında bu işe başladığını dile getiren Ulusoy, terzi esnafının genellikle tamirat işleri yaptığına dikkat çekerek, bundan 15 yıl öncesine kadar vatandaşlara yeni elbise diktiklerini ifade etti. Ulusoy, şimdi elbiseleri tamir etmekten başka bir iş yapmadığı söyledi. Ulusoy, sözlerini söyle sürdürdü:

"Hazır giyimin yaygınlaşması terziliğe olan ilgiyi azalttı. Geçmiş dönemlerde terzilik yapan bu mesleğin temsilcileri artık elbise tamiri yapar hale geldi. Biz terziler tamiratla, paça, bel daraltma ve insanların hazır aldıkları elbiseleri düzelterek ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz. Bu meslek peygamberlik mesleğidir. İlk insanın yeryüzünde var edildiğinde en önemli ihtiyacı hiç kuşkusuz ki beslenme, ikincisi ise korunma ve giyinme idi. Hz. İdris aleyhisselam zamanına kadar iklim şartlarına karşı insanoğlu kendisini avladığı hayvanların post ve derilerini vücutlarına örterek korumaya çalışıyorlardı. Yüce yaratıcı olan Allah insanlara bilmediklerini, peygamberleri aracılığı ile öğretti. Peygamberleri önder ve örnek insanlar olarak var etmiştir. Hz. İdris aleyhisselam ilk olarak tasarlanmış elbiseyi insanoğlu için hazırlamış ve dikmiştir. Onun için kendisi bu mesleğin, yani terzilik mesleğinin piri, bu meslekte peygamberlik mesleği olarak anılmaktadır."

LAPİS