Kelepirci 60

5450 ton soda ash yükünün Şile'de denize karışma tehlikesi var

5450 ton soda ash yükünün Şile de denize karışma tehlikesi var
16 Ağustos 2019 Cuma, 23:04 Gemide mevcut bulunan paketlenmiş halde 5450 ton soda ash yükünün büyük miktarlarda deniz suyuna karışması halinde balık ölümlerine yol açabileceği ve deniz faunasına zarar vereceği ortaya çıktı.

Şile'de yaklaşık 8 ay önce karaya oturan kuru yük gemisi, üm çalışmalara rağmen yüzdürülemeyince kaderine terkedildi. Gemi 8 aydır aynı noktada bulunuyor. Geminin son hali havadan görüntülendi. Büyük bölümü su altına gömülen geminin hurda yığına döndüğü görüldü..Şile Sahilköy açıklarında 19 Aralık 2018'de Komor Adaları bandıralı 127 metre uzunluğundaki kargo gemisi "Natalia" fırtına nedeniyle karaya oturmuştu. Can pazarını yaşandığı geminin 16 mürettebatı dev dalgalar arasından, kurulan halat sistemiyle kurtarılmıştı.

Makine dairesi su alan gemideki kargo malzemeleri başka bir gemiye nakledildi. Tüm çalışmalara rağmen yüzdürülemeyen gemi kaderine terkedildi. Gemi 8 aydır aynı noktada bulunuyor. Geminin son hali havadan görüntülendi. Büyük bölümü su altına gömülen geminin hurda yığına döndüğü görüldü..5450 Ton Soda Var

Yapılan araştırmada gemide henüz mevcut bulunan paketlenmiş halde 5450 ton soda ash yükünün büyük miktarlarda deniz suyuna karışması halinde balık ölümlerine yol açabileceği ve deniz faunasına zarar vereceği ortaya çıktı.

Yükle ilgili Material Safety Data Sheet'de "Prevent large quantities of this product from contacting vegetation or waterways; large spills could kill vegetation and fish" kaydı bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, büyük miktarda soda ash deniz suyuna karışması halinde çevredeki flora ve faunaya zarar verebileceği uyarısında bulunuyor.

Gemiyi kim kaldıracak?

Karaya oturan bir geminin kurtarılması tekne sigortasının sorumluluğunda ancak gemi kurtarılabilir veya kurtarılmaya değmez ise ve enkaz haline gelmiş ise bu defa P&I sigortasının sorumluluğuna geçiyor. Ancak P&I tarafından bu işlemin yapılabilmesi için gemi donatanı tarafından resmi talebin iletilmesi gerekli.

Devlet el koymalı

Öte yandan uzmanlar karasularında meydana gelmiş çevreyi tehdit eden bu gibi hadiselerde devletin donatan ve P&I kulübün gerekli girişimleri yapmaması veya yapmakta gecikmesi halinde inisiyatifi alarak enkazı kaldır(t)ması ve masrafı nı da sorumlularından tahsil etmesi gerektiğini belirtiyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük