ŞEKER BAYRAMI

Asmalı'da Ramazan

Asmalı da Ramazan
08 Haziran 2017 Perşembe, 10:00 Marmara Adası'nın en güzel ve en sakin yerleşim yeri olan "Asmalı Mahallesi" sessiz bir yeryüzü cennetidir. Asmalı sakinleri 2017 yılı Ramazan'ına yeniden restore edilen camisi ile girdi.

Asmalı Güzelleştirme Derneği ile yöre sakinleri tarafından tümüyle yenilenen camii de teravih namazından önce görevli imam tarafından verilen vaazlar ilgi ve beğeni ile dinleniyor.Çocuklarımıza çok daha görkemli bir camii bırakmak isterdik ancak, olanaklarımız bu kadarına el verdi diyen Asmalı sakinleri, "Huzurun, barışın, kardeşliğin, paylaşımın ve güzel ahlakın İslam'a özgü olduğunu aklımızdan hiç çıkartmamalıyız," diyorlar.

ASMALI HAKKINDA

Eşsiz doğası, temiz havası, berrak denizi ve doğal plajlarıyla huzur arayanlartın tercih ettikleri ilk yerdir Marmara Adası'nın Asmalı Mahallesi..

Doğal güzellikleri, Zeytinlikleri, yükseklerdeki kızılçamları ve pırıl pırıl -mavi elmas- denizi ile eşşiz bir tatil yöresidir.

Yüzyıllara meydan okuyan görkemli yapıların hammaddesi olan mermeri bağrından çıkaran Marmara Adası, mermerin rutubeti emmesi sayesinde dünyada rutubeti olmayan iki adadan biridir.

Asmalı, Adanın son İstanbul çıkış noktası olması nedeniyle yat turizmine oldukça elverişlidir. Asmalı Su Ürünleri Kooperatifi, yatçılara ihtiyaç duyabilecekleri her konuda hizmet vermektedir. Limanda oldukça şirin lokantası "deniz ürünleri" mutfağı ile oldukça ünlüdür. Özellikle İskorpit kavurması dillere destandır.  

Eski ahşap Rum evlerinin hala kullanıldığı Asmalı Köyü'nün birazı Pomak çoğu Trabzon/Sürmeneli olan sakinleri geçimlerini zeytincilik ve balıkçılık yaparak sağlamaktadır.

LAPİS