Kelepirci 60

Asmalı'nın kıyı balıkçıları

Asmalı nın kıyı balıkçıları
19 Temmuz 2017 Çarsamba, 15:07 Yeni av sezonuna teknelerinin bakım ve onarımını yaparak hazırlanan Marmara Adası Asmalı Köyü'nün kıyı balıkçıları, kıyılarda avlanmak için balığın bollaşmasını bekliyor.

- MARMARA / Ümit Oğuztan -


Marmara Adası Asmalı Köyünün kıyı balıkçıları, yeni av sezonuna teknelerinin bakım ve onarımını yaparak hazırlanıyor. Balıkçıların çoğu, avlanmak için balığın bollaşmasını bekliyor.

Asmalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yavuz Balta, yaptığı açıklamada, av sezonunun sona ermesinin ardından barınaklara çekilen teknelerde bakım ve onarıma devam edildiğini söyledi.

Bakımı biten teknelerden bazılarının denize indirildiğini belirten Yavuz Balta, av yasağının kıyı balıkçılarını kapsamadığını anımsattı.Yavuz Balta, denizde avlanacak miktarda balık olmadığını ifade ederek, balıkçıların özellikle istavrit ve mezgitin artacağı zaman dilimini beklediğini vurguladı.

Sezona eylülde palamut avıyla başlanacağına işaret eden Yavuz Balta, "Şu anda bir şey avlayamıyoruz çünkü balık yok denecek kadar az. Bazı yerlerde çaparilere az miktarda istavrit vuruyor." dedi.

"Palamut henüz Marmara'da oltaya vurmadı"

Yavuz Balta, geçmiş yıllarda bu dönemde mezgit avlandığını ancak bu yıl onda da verimin olmadığını aktararak, şu değerlendirmede bulundu: "Geçmiş yıllarda bu dönemde mezgit avlardık ancak bu yıl mezgitte de verim yok. Ancak geçmiş yılları göz önünde bulundurursak bu konuda çok da umutlu değilim. Geçen yıl bu zamanlarda palamut Marmara'nın tamamında görülmüş, çaparilere vurmuştu. Şu ana kadar Doğu Karadeniz'in bazı kesimlerinde az miktarda göründü ama Marmara'da henüz oltaya vurmadı."

Yavuz Balta, denizlerde istavritin az miktarda görüldüğünü de belirterek, "Denize açılan kıyı balıkçıları ihtiyaçları kadar balık avlıyor. Ticari anlamda avlanacak kadar balık yok. Umarım bu sezon tahminlerimizin dışında bolluk olur da bereketli bir sezon geçiririz." ifadelerini kullandı.