ÜMİT OĞUZTAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ankara'da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Ankara da önemli açıklamalar
10 Mayıs 2019 Cuma, 17:06 Ankara'daki Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın eski belediye başkanları Melih Gökçek ve Mustafa Tuna'ya teşekkür ederek "Onların gayretleri olmasaydı Ankara böyle güzel bir mabete kavuşamayacaktı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi'nin açılış töreninde konuştu. Ankara'nın eski belediye başkanları Melih Gökçek ve Mustafa Tuna'ya katkılarından dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Camiler sadece taştan tuğladan ibaret binalar değildir. Tüm farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp Hakkın karşısında eşitlendiğimiz mukaddes mekanlardır. Camilerimiz inşa edildikleri şehirlere kimlik, kişilik ve karakter kazandıran yapılardır. Çocukların gelmediği, gençlerin uğramadığı camiler ne kadar muhteşem olursa olsun boynu bükük kalmaya mecburdur. Cami merkezli bir hayatı özendirmemizi, teşvik etmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

Bugün resmi açılışını yapmakta olduğumuz Diyanet Bilim ve Kültür Merkezi'nin ama bunun yanında Büyük Ankara Camii'nin başkentimize hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. 80 dönümlük arazi üzerine inşa edilen bu külliye Ankara'ya yakışır bir eser olmuştur.

Bu eserin Ankara'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Önceki başkanlarımız Melih Gökçek ve Mustafa Tuna beyefendiye burada özellikle teşekkür ediyorum.

Camiler sadece taştan tuğladan ibaret binalar değildir. Tüm farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp Hakkın karşısında eşitlendiğimiz mukaddes mekanlardır. Camilerimiz inşa edildikleri şehirlere kimlik, kişilik ve karakter kazandıran yapılardır

İstanbul'u Sultan Ahmet'siz, Süleymaniyesiz düşünemeyiz. Ankara'yı Hacı Bayram Veli Camii ve türbesi olmadan anlatmak mümkün değildir. Kocatepe Camii de yakın dönemde Ankara'yı anlatan sembol eserlerden biridir.

Geçen hafta hizmete açtığımız Büyük Çamlıca Camisi de şimdiden İstanbul'un abide eserlerinden biri haline geldi. 60 bini aşkın cemaati kubbenin altında ve avlusunda toparlayabiliyor. Bu abide eser Cumhuriyet'in Ankarasını Osmanlının Ankarası ile yeniden kucaklaştıracaktır.

İslam toplumlarında camiler hayatın merkezi olmuşlardır. Nasıl ki kalp ayakta tutan ana organsa mabetler de ilim, hikmet ve fazilet merkezi olarak toplumu ayakta tutar.

Camilerin süsü cemaatidir. Özellikle de gençlerdir. Çocukların gelmediği, gençlerin uğramadığı camiler ne kadar muhteşem olursa olsun boynu bükük kalmaya mecburdur. Cami merkezli bir hayatı özendirmemizi, teşvik etmemiz gerekiyor. Genç kuşaklar işle camiler arasında yapay duvarlar örmemeliyiz.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük