Kelepirci 60

Elmalı'da sel ev ve ahırlara zarar verdi

Elmalı da sel ev ve ahırlara zarar verdi
08 Ağustos 2018 Çarsamba, 17:57 Antalya'nın Elmalı ilçesinde sağanak sonrası oluşan sel, bazı ev ve ahırlarda zarara yol açtı.
Elmalı'daki sel havadan görüntülendi
Antalya'nın Elmalı ilçesinde yaşanan selin Karaköy Mahallesi'nde oluşturduğu hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı.
08.08.2018
Elmalı'da sel ev ve ahırlara zarar verdi
Antalya'nın Elmalı ilçesinde sağanak sonrası oluşan sel, bazı ev ve ahırlarda zarara yol açtı.
08.08.2018
Elmalı'da sel ev ve ahırlara zarar verdi
Antalya'nın Elmalı ilçesinde sağanak sonrası oluşan sel, Karaköy mahallesinde bazı ev ve ahırlarda zarara yol açtı. ( Mehmet Çakmak - Anadolu Ajansı )
08.08.2018 Mehmet Çakmak
1 / 14

- ANTALYA -

 

Antalya'nın Elmalı ilçesinde akşam saatlerindeki sağanak nedeniyle meydana gelen sel yüzünden Karaköy Mahallesi'nde bazı ev ve ahırlar zarar gördü, hayvanlar telef oldu.Bölgeye sevk edilen Elmalı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, mahallede su tahliyesi ve kurtarma çalışması başlattı.

"Hasar 15 milyon lirayı bulabilir"

Ekiplerin çalışmalarını takip eden, vatandaşlarla görüşen Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, selden dolayı bazı evler, bir ilkokul ile ahırların zarar gördüğünü ve hayvanların telef olduğunu söyledi.Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerindeki 12 ev, 450 dekar sera ve tarım arazilerinin zarar gördüğünü aktaran Öztekin, şunları kaydetti:

"Orada tarım alanlarında, özellikle örtü altı sebze yetiştirilen seralarda çok büyük zarar vardı. Bütün ekiplerimiz o vatandaşlarımızın zararını gidermeye çalışırken, dün akşam saat 19.00 sıralarında bu sefer Karaköy mahallemizde çok şiddetli sel meydana geldi. Yaklaşık yarım saat içerisinde metrekareye 60-70 kilogram yağış düştü. Bunu 2-3 ayda yağması gereken yağmurun yarım saatte yağması olarak özetleyebiliriz. Çok korkunç bir manzara var. En büyük tesellimiz, insanların canına bir şey olmaması."Öztekin, önceki günkü selde oluşan maddi hasarın Karaköy'e göre daha fazla olduğunu belirterek, "Seraların içinde yetişmiş, pazara hazır hale gelmiş ürünler var. Hasar zannedersek 15 milyon lirayı bulur. Net rakam için çalışmalar devam ediyor. Burada o boyutta maddi olarak bir zarar yok ama felaketin boyutu çok büyük." diye konuştu.

Ekiplerin çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Öztekin, selden dolayı oluşan molozları en kısa zamanda kaldıracaklarını, evlerdeki hasarların da giderileceğini bildirdi.

"Can kaybı yok"

Elmalı Belediye Başkan Yardımcısı Dilaver Demir de, ilk belirlemelere göre Karaköy Mahallesi'nde 20'den fazla küçükbaş hayvanın telef olduğunu, bazı ev ve ahırları su bastığını söyledi.

Mahallede çalışmaların devam ettiğini belirten Demir, "Bugün akşam saatlerinde sağanak yapışla birlikte Karaköy Mahallemizde sel yaşandığı bilgisiyle Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizi buraya yönlendirdik. Ekiplerimiz ilk olarak sel baskını yaşanan ahırlarda hayvanların kurtarılması çalışmasını yaptı. Can kaybı yok, ekiplerimizin çalışmaları devam ediyor." dedi.

"Selle tonlarca toprak, taş dağdan mahallemize kadar indi"

Öte yandan mahallede ahırı hasar gören ve hayvanları telef olanlardan Mustafa Altuğ, "Selle tonlarca toprak, taş dağdan mahallemize kadar indi. Hasarımız büyük. Çamurun altında kalan birçok küçükbaş hayvanımız telef oldu. Mahallemizdeki diğer hayvanları kurtardık." dedi.

Mahalle sakinlerinden Celal Altuğ ise sel sonrası köylerinin tanınmaz hale geldiğini ifade etti.

Ahmet Demir de sel sırasında eşini, çocuğunu, hayvanlarını yanına alanların suyun gelmediği noktalara sığındığını dile getirdi.

Elmalı ilçesinde dün akşam saatlerindeki sağanağın ardından yaşanan selde, Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerindeki 12 ev, 450 dekar sera ve tarım arazileri zarar görmüştü.

Muhabir: Mehmet Çakmak

LAPİS