Kelepirci 60

Esed rejiminin derinleşen çıkmazı

Esed rejiminin derinleşen çıkmazı
19 Haziran 2020 Cuma, 20:03 Suriye’nin en zengin iş adamı ve Beşar Esed’in kuzeni olan Rami Mahluf’a yönelik tasfiye operasyonu, derinleşen ekonomik kriz ve Rusya ile yaşanan sorunlar ülkenin yeni gelişmelere gebe olduğuna işaret ediyor.

Yaklaşık 10 yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye'de Esed rejiminin ekonomik ve siyasal açıdan en zor dönemlerinden birini yaşadığı belirtiliyor.
 
Ülke yönetimindeki Esed ailesinin yaşadığı aile içi kavga son günlere damgasını vurdu. 
 
Suriye'nin en zengin iş adamı ve Esed'in kuzeni olan Rami Mahluf, yayınladığı videolarla kendisine karşı yapılan tasfiye operasyonunu açığa vurdu.

Rejimin önüne yüzlerce milyon dolarlık vergi ve haraç talepleri koyduğu Mahluf, kara para aklama ve terör finansmanı olmakla suçlandı ve bazı mal varlıklarına el konularak ihalelerden men edildi.
 
1990'lu yıllardan beri Suriye yönetiminde büyük ekonomik imtiyazlara sahip olan ve ülkenin pek çok kritik sektörünün kontrolünü elinde bulunduran Mahluf'un gözden çıkarılması, aile içindeki sorunların ne kadar ciddi boyutta olduğunu gün yüzüne çıkardı.


 
Mahluf krizinin yanı sıra büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olan rejim, yıllardır süren iç savaşın maliyetini karşılayamaz hale geldi. 
 
1 Ocak'ta 1 dolar, yaklaşık 900 Suriye lirasına denk gelirken, son günlerde 3 bini aştı.
 
ABD'de yürürlüğe giren "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası" da ülke içindeki önemli aktörler üzerinde ekonomik yaptırım anlamına geliyor.
 
Alım gücünün çok azaldığı Suriye'nin Şam ve Süveyda gibi bazı bölgelerinde protestolar yapıldı.

Ekonomik sorunlarla boğuşan ülke içinde Rusya ve İran gibi büyük nüfuza sahip yabancı güçlerin hakimiyet mücadelesi rejimin yüzleştiği bir başka problem olarak görülüyor. 
 
Rejime iç savaşta askeri ve mali olarak yardım eden İran ve Rusya'nın da ülke üzerinde farklı ajandaları var.

Rusya, rejime verdiği milyarlarca dolarlık desteği, son zamanlarda rejim üzerinde baskı unsuruna dönüştürdü.
 
Mahluf krizinin perde arkasında Rusya 'nın aktif rol aldığı iddia edilirken, Rusya'nın İran yanlısı Mahluf'un sahip olduğu ekonomik nüfusun kendi çıkarları doğrultusunda kullanılmasını istediği ifade ediliyor.

Anadolu Ajansı, Esed rejiminin yaşadığı çıkmazları konunun uzmanlarına sordu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük