Kelepirci 60

Eşek arabasıyla başlayan bir konfeksiyon imparatorluğu...

Eşek arabasıyla başlayan bir konfeksiyon imparatorluğu
11 Ocak 2019 Cuma, 22:14 Mersin ve Adana'daki Adil Mağazaları, baba Yunus Acır'ın eşek arabasından doğmuştu Başarının, Azim ve dirayet ile gerçekleşmesinin en büyük örneği...

İlhan KARAÇAY'dan anılar:

Mersin'in en ünlü Mali Müşaviri olan Hasan Arii, facebook'a koyduğu bir eşek arabası ile beni 60 yıl önceye götürdü.

Arii, bu fotoğrafın altına 'Yeni AVM'mizin (Alış Veriş Merkezi) açılışına davetlisiniz' diye yazmıştı.

Fotoğraf, tekstil işinin bir eşek arabasında yapılışının görüntüsüydü. İşte bu fotoğraf beni 60 yıl öncesine götürdü. İkamet ettiğimiz caddenin karşı tarafında ikamet eden komşumuz Yunus Acır idi. Biz O'nu 'Yunus Amca' olarak bilirdik. Yunus amca, evden eve kumaş satışı yapardı. Sonra bu işi bir eşek arabasıyla yapmaya başladı. Bir süre sonra eşeğin yerini At aldı. Hiç unutmam, bizim evimizin önündeki asma ağacı kurumaya başlayında, Yunus Amca'nın ahırındaki tezekleri gübre olarak kullanmış ve ağacı kurtarmıştım.

Yunus Amca'nın At arabası daha sonra motorlu oldu. En sonda da bu iş bir minibüs ile yapılmaya başlandı.

Çok tutumlu olan Yunus Amca yemeklerde kuru soğanı çok yerdi. Ben de soğan yemesini Yunus Amca'dan öğrendim ve hala yemeklerde kuru soğan yerim.

Yunus amca ilk tekstil dükkanını evimizin karşısında açmıştı.


 
Şimdi 90 yaşında olan Fehime Teyze'den doğma Adil, Ekrem (Vefat etti), İhsan, Şükran, Emel (Vefat etti) Necla, Nilhan ve Gülbahar isimli sekiz çocuk, babalarının ölümünden sonra tekstil işini devam ettirdiler.

Tabii ki yönetimin dizgini Adil'in elindeydi. 'Adil Mağazaları' olarak markalaşan kardeşler, daha sonra 'İhsan Abiye' ile zinciri geliştirdiler. Şimdilerde  'Jeaneration' markası ile de ünlenen kardeşler, konfeksiyon dalında tam bir imparatorluk kurmuş durumdalar.
 
İşte, eşek arabası ile başlayan ve özellikle baba Yunus Acır'ın azim ve dirayeti ile bir imparatorluk haline gelen bir tekstilciliğin hikayesi böyle.

Daha nice başarı dolu  hikayelere...