ÜMİT OĞUZTAN

''İmamoğlu başlı başına projedir''

 İmamoğlu başlı başına projedir
19 Haziran 2019 Çarsamba, 22:43 AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Beyaz TV ve 24 TV ortak canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- (CHP adayının İsmail Küçükkaya ile görüşmesi) Burada önemli olan her iki adaya da eşit mesafede durulması. İsmail Bey CHP adayı ile yüz yüze, benimle de telefonla görüşme gerçekleştirmiştir.

- İsmail Bey, Ekrem Beyle yüz yüze otelde görüşme gerçekleştirmiş benimle de telefonda görüşmüş, geçiştirilecek bir şey değil, gayriahlaki bir durum.'EKREM BEY SİYASETEN KABUL EDİLEMEZ BİR İŞ YAPMIŞTIR'

- Kaç dakika görüştüklerinin bir önemi yok. Tarihi bir program gerçekleşti. Yayın önce adayların moderatörle ilişkilerinde aynı yolu izlemesi gerekir. Böyle mi olmuş? Hayır. Ne var bunda diyemeyiz. Bu gayr-i ahlaki bir durumdur. Ekrem Bey siyaseten kabul edilemez bir iş yapmıştır. Bunu kamuoyundan saklı tutarak gerçekleştirmesi kendisinin güvenilirliği konusunda soru işaretlerini artırmıştır.

- Yüz yüze görüşme gibi bir teklif almadım. Moderatörün savunması şöyle: Danışmanınızla görüştüğüm için sizinle görüşemeye gerek duymadım. Benim danışmanımla görüştüysen, CHP adayının da sadece danışmanıyla görüşmen gerekirdi. Bu görüşmeyi kimse bilmiyor. Yayından sonra ortaya çıkan bir durum" dedi. Yıldırım "Sordum fakat İsmail Bey'den bunun cevabını alamadım. Rakibinle yüz yüze bir odada görüşmeniz ayrı şey benimle telefonda görüşmen ayrı şey. İsmail Küçükkaya'dan bu yaşananlara cevap alamadım.

- Olması gereken iki tane rakibin program öncesi belirlenen kurallar çerçevesinde her iki adaya da eşit mesafede durulması, kamuoyunun takdirine bırakıyorum, adaylara dürüst muamele yapılmamıştır, görüşme kamuoyundan gizlenmiştir. Keşke bu güzel program yayın öncesi ortaya çıkan bir durumla anılmasaydı, iyi bir sınav verilemedi, rakibimiz ve moderatörün ilişkisi programın değerini azaltmıştır.

'VALİDEN ÖZÜR DİLEMESİ YETMEZ, MİLLETTEN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKİR'

- Ortak yayında verdiğim cevaplar konusunda moderatörün tutumu, davranışını önemsemedim. Ne sorulursa sorulsun dürüstçe cevaplar vermeyi tercih ettim. Tabi ki önemli olan herkesin dikkat kesildiği bu yayında herkesin duymak istediği mesajları vermekti. Rakibimle çok programı sağlıklı yürütebildiğimi söyleyemem. Birçok konuda doğru olmayan ifadeler, tutarsızlıklar... Sürekli bunları düzeltmekle geçti. Daha fazla girmemiz gereken konulara daha az zaman ayırabildik.

- Buna ne söyleyelim, artık cümle alem biliyor ki böyle bir şey oldu. Görüntülerle de ses kayıtlarıyla da ortaya çıktı. Hatta yakın arkadaşı Fatih Portakal bile bunun yanlış olduğunu buna karşılık bir tavır alması gerektiğini, kamuoyunu rahatlatıcı bir şey söylemesi gerektiğini, görüntüler var elimizde, yayımlamak istemiyoruz dediğini hepimiz biliyoruz. Bütün bunlara rağmen yol yakınken "Tamam ben böyle bir hata yaptım, özür dilerim..." deseydi mesele kapanırdı.

- "Böyle bir şey söylemedim" dedikten sonra bunun ortaya çıkmasıyla millete yalan yalan söylemiş oldu. Şimdi özrü milletten dilemesi gerekir. Validen özür dilemesi yetmez. Siz İstanbul'u yönetmeye adaysınız, alelade bir insan değilsiniz. Söylediğiniz bir şeyi "Yok söylemedim" diye inatla sürdürürseniz insanlar size nasıl güvenecek?

- Sürekli yalanlama beni mutlu etmiyor. İstanbulluların vaktinin bunlarla israf edilmesine gönlüm razı değil. Halbuki bizim İstanbul'u konuşmamız lazım. İstanbul projelerini, trafiğini, yeşil alan ihtiyacını, kentsel yenilemeyi, otopark meselesini, güvenliğini konuşmamız lazım. Tüm bunlarla ilgili çözümlerimizi projelerimizi, çözümlerimizi, "İstanbullunun hayatını nasıl kolaylaştırırız, ekonomik zorluklarında nasıl destek olabiliriz?" bunları konuşmamız gerekirken olay kişiselleştiriliyor, adayın çelişkileri üzerinde konuşuyoruz. Bu çok sağlıklı bir şey değil ve bu da beni doğrusu mutlu etmiyor.

'İMAMOĞLU BAŞLI BAŞINA BİR PROJEDİR'

- İmamoğlu başlı başına bir projedir. Biz Cumhur ittifakı'yız ve bu ittifakta yer alanlar bellidir. Karşı tarafta CHP ve İYİ Parti var. HDP'nin ise açık açık bu Millet İttifakı'na destek olduğunu görüyoruz.

- HDP açıklama yapıyor ama borcunuzu da ödeyin diyor. Herhalde bir anlaşma var aralarında. Bu da dolaşıyor ortalıkta. Hangi kurumu kime verecekleri konusunda. Kürtler demek HDP değildir. İstanbul, Türkiye'nin özetidir.

- (Sayıştay raporu) Sayıştay raporunda böyle bir rakam yok dedim, kamu zararı ve usulsüzlük yok. Denetim esnasında ödeme yapılmadığı tespit edilmiş daha sonra KİPTAŞ bu parayı ödemiş. Bunların hiçbiri usulsüzlük değil, tespit, bir kamu zararı oluşursa rapor oluşturulur ve yargılamaya tabi tutulur.

- (Beylikdüzü Sayıştay raporu) Sayıştay 6 milyon 553 bin liralık kamu zararı oluştuğuna hükmetmiş, şuanda İmamoğlu ve arkadaşları hakkında yargılama yapılıyor.

- Belediye 5 yılda 10 bin 265 tane ihale yapmış, sözleşme imzalanan firma sayısı 8 bin 393, iş alan bir daha iş alamamış.

- Rakibim 37 vaat vermiş, sadece 2 tanesini gerçekleştirmiş, 11 kreş vaat etmiş 5 yılda bir tane gerçekleştirmiş.

- Saadet Partisi ile bizim köklerimiz aynı, geçmişini inkar eden bizden değildir, Saadet Partililer gerekeni sandıkta yapacaktır.

- 31 Mart seçimleri çok konuşuldu, 31 Mart kazananı olmayan bir seçim, tamamlanmamıştır. Sandık seçimin namusudur, seçim verilen oylarla değil sayılan oylarla kazanılıyor, oyların sayımında katakulli oldu. Biz bu seçimin tekrarından yana olmadık, seçimin tekrarını istemedik, sonuç ne olursa olsun tümü yeniden sayılsın dedik.

'CHP, YENİDEN SAYMA İŞİNİN ÖNÜNÜ TIKADI'

- CHP yeniden sayma işinin önünü tıkadı, bizim için tek yol kaldı, seçimin yenilenmesi. 755 tane kanuna uymayan görevlendirme yapılmış, etkilenen oy sayısı 232 bin, 108 sandıkta durum daha feci, bu sandıklarda oy sayım döküm tutanağı hiç yok ama işlenmiş. Mağdur 8.5 milyon İstanbullu, mağdur eden seçim kurullarıdır.

- (FETÖ sorusu) Alnımız ak başımız dik, geçmişimizin her karesinin hesabını vererek bugüne geldik.

- Gençler benim kankam. Kankalara en büyük vaadimiz 10 gb internet bedava olacak.

SEÇİM VAATLERİ

- Motosikletliler köprülerden ücretsiz geçecek.

- Amatör spor kulüplerine desteği 10 kat artırıyoruz.

- 50 bin gence yarı zamanlı iş vereceğiz.

- Üniversite öğrencilerinin tamamına ücretli staj yeri bulacağız.

- Gençler şehir tiyatroları ve müzelerden ücretsiz yararlanacak, 25 yaşına kadar.

- Bütün öğretmenler toplu taşımadan ücretsiz faydalanacak.

- Yaz aylarında doğalgaza indirim yapıyor diyor, yıl boyu doğalgaza yüzde 10 indirim.

- Evlenen çiftlere 8 bin liraya kadar destek vereceğiz, belediye tesislerinde yapılacak.

- 5 yılda 500 bin istihdam alanı oluşturacağız, bazı yatırımları biz yapacağız.

LAPİS