ÜMİT OĞUZTAN

İsrail'den Gazze ablukası protestosuna müdahale: 32 yaralı

İsrail den Gazze ablukası protestosuna müdahale: 32 yaralı
15 Ekim 2018 Pazartesi, 21:59 İsrail deniz kuvvetlerinin, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemine müdahalesinde biri gazeteci 32 Filistinli yaralandı.
İsrail'den Gazze ablukası protestosuna müdahale
İsrail deniz kuvvetlerinin, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemine müdahalesinde biri gazeteci 32 Filistinli yaralandı.
15.10.2018
Gazzeliler, İsrail ablukasının kaldırılması talebiyle sahile akın etti
Filistinliler, İsrail'in 2006'dan bu yana Gazze Şeridi'nde uyguladığı ablukanın kaldırılması talebiyle düzenlenen barışçıl deniz eylemi kapsamında 12'nci defa kuzey sahil sınırına akın etti. Sınırın diğer tarafındaki İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu yaralanan bir gösterici, sağlık görevlileri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. ( Ali Jadallah - Anadolu Ajansı )
15.10.2018 Ali Jadallah
1 / 22

- GAZZE -Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi tarafından 12'ncisi düzenlenen deniz eylemine katılan çok sayıda Filistinli, İsrail'le kuzey sınırında yer alan sahil bölgesinde bir araya geldi.

İsrail'in yaklaşık 12 yıldır aralıksız kara, deniz ve havadan bölgeye uyguladığı ablukayı protesto etmek ve kaldırılması talebini yinelemek için düzenlenen eyleme kadın ve çocuklar da katıldı.

Sahil bölgesinde toplanan Filistinlilerin yanı sıra onlarca eylemci de 20'den fazla kayıkla denize açıldı.

İsrail'den müdahale

Öte yandan, Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail deniz kuvvetleri, eyleme müdahale etti.

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 32 Filistinlinin yaralandığı müdahalede, göstericilerden bazılarına şarapnel parçası isabet etti, onlarca kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Müdahale sırasında açılan ateş sonucu 1 Filistinli gazeteci de ayağından yaralandı.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi tarafından, 29 Mayıs'tan bu yana düzenlenen deniz eylemleri İsrail güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanıyor.

Gazze Şeridi'nde yaşayan 2 milyona yakın Filistinli, İsrail'in 2006'dan bu yana devam eden kara, hava ve deniz ablukası nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Muhabir: Afra Aksoy

LAPİS