İLHAN KARAÇAY

İstanbul'da bazı öğretim üyeleri gözaltında

İstanbul da bazı öğretim üyeleri gözaltında
16 Kasım 2018 Cuma, 09:46 İstanbul'da düzenlenen operasyonda Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Betül Tanbay veİstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Turgut Tarhanlı'nın da aralarında bulunduğu bazı öğretim üyeleri gözaltına alındı.

İstanbul polisi, sabah saatlerinde çeşitli üniversitelerde görev yapan akademisyenlere yönelik bir operasyon yaptı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar arasında Anadolu Kültür Derneği yöneticileri Yiğit Ekmekçi, Ali Hakan Altınay ile dernek danışmanı Çiğdem Mater'in yanı sıra Prof. Dr. Betül Tanbay, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı bulunuyor.

Operasyonun bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala'nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür Derneği'ne yönelik olduğu bildirildi.

! 'Bu hükümeti düşüreceğiz' sorusu...
GÜNCEL HABERLERİ
 | 16.11.2018 16:28 |
Son Güncelleme
1 saat önce


Profesörlere gözaltıda şok detaylar! 'Profesyonel eylemciler getirttiler'
GÜNCEL HABERLERİ
 | 16.11.2018 13:33 |
Son Güncelleme
3 saat önce
Tutuklu Osman Kavala soruşturması kapsamında Anadolu Kültür Derneği Başkanvekili ve dernek yöneticilerine düzenlenen operasyonun detayları ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında Kavala ve şüphelilerin vakıf üzerinden Gezi Parkı eylemlerini organize ve finanse ettikleri, eylemlerin devamı için toplantılar düzenledikleri, yurt dışından kırmızılı kadın, duran adam gibi profesyonel eylemciler getirttikleri iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah 20 şüpheli hakkında verilen gözaltı karanının ardından İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla'da eş zamanlı operasyon yapıldı.

İHA'nın haberine göre, operasyonda Yale Üniversitesi Araştırmacısı Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür AŞ DEPO Program Koordinatörü Asena Günal, Anadolu Kültür AŞ Genel Koordinatörü Meltem Aslan Çelikkan, Bilgi Üniversitesi akademisyeni Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ali Ekmekçi, Anadolu Kültür-Sivil İtiaatsizlik'ten Bora Sarı, Anadolu Kültür-Sivil İtiaatsizlik'ten Ayşegül Güzel, Anadolu Kültür AŞ Danışmanı Çiğdem Mater Utku, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmeni Betül Tanbay Yüten, Helsinki Yurtaşlar Derneği Üyesi Hande Özhabeş, Anadolu Kültür-Sivil İtaatsizlik'ten Filiz Telek, Helsinki Yurttaşlar Derneği Üyesi Yiğit Aksakoğlu ve Gezi Parkı olaylarının senarize edildiği Minör oyunu yöneticilerinden Yusuf Cıvır olmak üzere 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, soruşturmanın detayları da ortaya çıktı.

OSMAN KAVALA İÇİN 'KAOS VE KARGAŞA AMAÇLADI' İDDİASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında edinilen bilgilere göre, Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür AŞ'nin sahibi Mehmet Osman Kavala'nın Gezi Parkı olaylarını Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmeyi amaçladığının tespit edildiği, söz konusu şirketin de bu olayları finanse ve organize ettiği iddia edildi.

HİYERARŞİK DÜZEN

Bu sabah gözaltına alınan aralarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay'ın da bulunduğu şüphelilerin de Kavala ile birlikte hiyerarşik düzen içinde hareket ettikleri kaydedildi.

Operasyonda, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay Tüten, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Açık Toplum Vakfı Yönetim ve Danışma Kurulu Başkanı Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür A.Ş. Depo Program Koordinatörü Asena Günal, Anadolu Kültür A.Ş. Genel Koordinatörü Meltem Aslan Çelikkan, Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yiğit Ali Emekçi, Anadolu Kültür A.Ş. Sivil İtaatsizlikten Ayşegül Güzel, Bora Sarı ve Filiz Telek, Anadolu Kültür A.Ş. Danışmanı Çiğdem Mater Utku, Sivil Toplum Geliştirme Derneği İletişim Koordinatörü Hande Özhabeş, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma Birimi çalışanı Yiğit Aksakoğlu, Gezi Parkı olaylarının senarize edildiği Mi Minör oyununun yöneticilerinden Yusuf Cıvır gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 7 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

'GEZİ PARKI OLAYLARI İÇİN TOPLANTI' İDDİASI

Şüphelilerin Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür AŞ.'ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri, sivil itaatsizlik ve şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın gibi profesyonel eylemciler getirttikleri iddia edildi.

'BİBER GAZI İTHALİNİN YASAKLANMASINI AMAÇLADI'

Soruşturmada, şüphelilerin yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasını amaçladıkları vurgulandı. Osman Kavala'nın Avrupa'da birçok kurum ve şahısla görüşme yaparak, Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye'ye ithalinin durdurularak yasaklanması için çalışmalar yaptıkları da ifade edildi.

BETÜL TANBAY KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay Avrupa Matematik Topluluğu'nun başkan yardımcısı ve Cahit Arf'ın kurucusu olduğu Türk Matematik Derneği'nin ilk kadın başkanı.

1982'de Strasbourg'daki Université Louis Pasteur'da Matematik bölümünden mezun olan Tanbay, 1984'te ABD'de Berkeley Üniversitesinde yüksek lisansını, 1989'da yine Berkeley'de doktorasını yaptı.TURGUT TARHANLI KİMDİR?

1956 İstanbul doğan Prof. Dr. Turgut Tarhanlı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1981'de aynı fakültenin Devletler Umumi Hukuku (Uluslararası Hukuk) Kürsüsü'ne asistan olarak atandı. Lisansüstü çalışmalarını aynı fakültede ve New York University School of Law'da sürdürdü.

1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru unvanını aldı. 1996 yılında Devletler Umumi Hukuku Doçenti unvanına layık bulundu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bu kadroya atandı.

1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, aynı alanda öğretim üyeliğini sürdürüyor.

1996 yılından itibaren Radikal gazetesinde, Türkiye'nin dış ilişkileri ve dünya sorunları konularında makaleler yazdı.

2002 yılında profesör olan Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku dersleri veriyor ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanlığı yapıyor.

LAPİS