Kelepirci 60

Marmara Adası'nda orman yangını kontrol altına alındı

Marmara Adası nda orman yangını kontrol altına alındı
12 Ağustos 2019 Pazartesi, 22:05 Balıkesir'in Marmara Adası Mestanağa mevkiinde çıkan orman yangını devam ediyor. Sürekli yön değiştiren rüzgar nedeniyle yangına müdahalede güçlük yaşanıyor. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, "Yerleşim yerlerine kadar geldi. Elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz" dedi.

Balıkesir'e bağlı Marmara Adası'nda öğlen saatlerinde başlayan yangın 11 saat sonra kontrol altına alınabildi. 80 hektar alanın küle döndüğü yangını söndürme çalışmalarına, 4 helikopter, 50 itfaiye, su tankeri ve arazöz, 100 itfaiye personeli ve 200 gönüllü vatandaş katıldı. Birçok vatandaşın evlerini boşalttığı, bazı vatandaşların ise ilçeyi terk ettiği görüldü. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı: "Dumandan etkilenen 30 hastamız oldu, ağır vakamız yok, hepsi tedavi görüp hastaneden ayrıldı. 100 civarında telef olan hayvanımız var."

Yangınının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği bildirildi.

Balıkesir'in Marmara ilçesinde orman yangını çıktı. Yangın yapılan yoğun müdahaleler sonunda kontrol altına alındı.Yerleşim yerlerine yakın Marmara Adası Mestanağa mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler yayılarak ormanlık alana sıçradı.Yangına, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, 2 helikopter, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözlerle müdahale ett.

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, "Üst kesimlerde bulunan ahırların ve içindeki hayvanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Telef olan hayvanların olduğu yönünde bilgi alıyoruz." diye konuşmuştu.Bu arada yerleşim alanına sıçrayan yangında, 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar duman etkilendi. Ahırlardaki hayvanların telef olduğu, yangın nedeniyle vatandaşlar evlerini tahliye etti.60 ev tahliye edildi

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği belirtildi.Kontrol altına alındı

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği belirtildi.

Uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınan yangında 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar dumandan etkilendi. Orman yangınında ayrıca çok sayıda hayvanın telef olduğu, jandarmaya ait lojmanların da zarar gördüğü öğrenildi. Ekiplerin bölgedeki soğutma çalışmaları sürüyor.4'Ü İTFAİYE PERSONELİ, 19 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Marmara Adası'nda çıkan yangında 19 kişinin dumandan hafif olarak etkilendiği belirterek, "İl Sağlık Müdürlüğü olarak yaşanabilecek tüm olumsuzluklara yönelik gerek tedbirleri adlık" dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Marmara Adası'nda çıkan yangın nedeniyle sağlık yönünden gereken tüm tedbirlerin alındığını ifade ederek, "Marmara Adası'ndaki yangın gün boyunca bizlerde takip ettik. Gün boyu gerek sağlık personelimizle gerekse de belediye başkanımızla görüştük. Çok şükür ki yaralanmalı bir hadise ya da can kaybı meydana gelmedi. Ufak tefek yaralanmaların haricinde 4'ü itfaiye personeli olmak üzere 19 kişi hafif dumandan etkilenerek hastaneye getirildi. Bu hastalarımızın gerekli kontrolleri yapıldı ve birçoğu taburcu edildi. Yatış gerektiren ciddi bir vakamız şuan da yok çok şükür. Yerleşim yerlerine kadar uzanan bir yangın oldu. Bu konuda da teyakkuzdayız hem Bandırma hem de Erdek devlet hastanelerine takviye yaptık şuan hazır olarak beklemekteler yaşanabilecek olumsuzluklara karşı. Ayrıca Marmara Adasında ki hastanemizde de 8 sağlık personeli ve 4 doktor görevlerinin başında. Biz Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık yönünden gerekli tüm tedbirleri almış durumdayız" dedi.

"EĞER DEVLETİN İMKANLARI OLMASAYDI BUGÜN ADA YOKTU"Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy açıklamasında yangının vatandaşın yaktığı otlardan sıçrayan kıvılcımla başladığını ifade ederek, "Süleyman Aksoy, "2 aydır yağmurun yağmadığı yerde bir vatandaşımızın bahçesini temizlediği sırada otları bir bölgeye toplayarak yakması sonucu çıkan kıvılcımla başlayan yangın olumsuz hava koşulları sebebiyle kısa sürede 6 bölgeye sıçradı. Kozalakların el bombası gibi patlaması sebebiyle yangın kontrol altına alınamaz bir hale geldi. Eğer devletin imkanları olmasaydı bugün ada yoktu. Böyle bir afet geçirdik" dedi.

Can kaybının yaşanmadığını belirten Aksoy, "4 itfaiye personelimiz bu dumandan etkilendi, çok şükür bir sorunumuz yok. Belediyeye ait bir itfaiye aracımız yandı. Cana gelen mala gelsin." dedi.RÜZGARIN DA ETKİSİYLE YANGIN YENİDEN ALEVLENDİ

Ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın, rüzgarın yön değiştirmesiyle tekrar başlasa da gece geç saatlerde tamamen kontrol altına alındı. Yayılan alevler Manastır adı verilen yerleşim yerini tehdit etmeye başlayınca vatandaşların kendi imkanlarıyla evlerini boşaltıldığı öğrenildi.

Yangına, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, orman bölge müdürlüğüne bağlı 4 helikopter, 50 itfaiye, su tankeri ve arazöz, 100 itfaiye personeli ve 200 gönüllü vatandaşın katıldığını öğrenildi.YANGIN İLÇE MERKEZİNE KADAR ULAŞTI

Saat 14.00 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Yangın, Çınarlı bölgesi ve Marmara Adası ilçe merkezine kadar ulaştı. Alevler, ilçenin birçok yerinden görülürken, ekiplerin yangına müdahalesi gece geç saatlere kadar sürdü.YERLEŞİM ALANLARI TAHLİYE EDİLDİ

Yangının yerleşim alanlarına ulaşmasıyla ilçede büyük panik yaşandı. Bölgede bulunan polis, jandarma ve zabıta ekipleri, vatandaşlara evlerini boşaltmaları konusunda çağrıda bulundu. Birçok vatandaşın evlerini boşalttığı görülürken, bazı vatandaşların ise ilçeyi terk ettiği görüldü. 11 saat sonra tamamen kontrol altına alınan yangında, 5 evin yandığı 12 kişinin de dumandan etkilenerek tedaviye alındığı öğrenildi.

"YANGIN JANDARMA BİNAMIZA KADAR ULAŞMIŞTI"Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise şu açıklamalarda bulundu;

"Oradaki yangın, herkesi çaresiz bırakan bir yangına dönüştü. Çünkü ilk başta saat 15.00 gibi müdahale edildi. İtfaiye erlerimiz müdahale etmeye devam ediyor. 4 tane helikopter daha gönderildi, geliyorlar. Fakat rüzgarın tesiriyle bazen insanların, bazen ovanın üstüne bazen de denizin üstüne geliyor ve insanların hayatını etkiliyor. En son jandarma binamıza kadar yangın ulaşmıştı. İnşallah kötü bir sonuç almadan tam kontrol altına alınır."

Adada 25 bin civarında insanın bulunduğunu söyleyen Yılmaz, "Küçük bir ada sürekli rüzgar yer değiştiriyor. Tahliye hazırlıkları tamamlandı, hazırlıklar yapılıyor, gemiler var. Yangından ziyade var olan duman adanın üstünü kapladığı için insanların nefes almasını zaman zaman engelliyor ve bundan dolayı insanlarda panik havası var." ifadelerini kullandı.BURGAZADA DA YANDI

Burgazada'da ormanlık alanda belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangına, Adalar itfaiye ekiplerince karadan, helikopterle de havadan müdahale edildi.

Bir kısım itfaiye ekibi de Maltepe'den gemiyle adaya gelerek, yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.

Yaklaşık 10 dönümlük bir alanda çıkan ve rüzgar nedeniyle yayılan yangın, ekiplerin çalışması sonucu söndürüldü.

Aralarında çocukların da bulunduğu vatandaşlar da itfaiye aracından su doldurdukları bidonları, yanan ormanlık alana dökerek soğutma çalışmalarına destek verdi.

Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor.

KARTAL'DA OTLUK ALANDA YANGIN

Kartal'da saat 14.00 sıralarında otluk alanda yangın çıktı. Yangın kısa sürede hızla yayılırken, olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye, yangını Yediemin otoparkına sıçramadan kısa sürede kontrol altına aldı. İtfaiyenin yanı sıra otopark görevlileri de yangın söndürme tüpleriyle müdahalede bulundu.