ŞEKER BAYRAMI

Mısır'daki mumyalar Türk çıktı

Mısır daki mumyalar Türk çıktı
01 Haziran 2017 Perşembe, 17:57 Almanya'da yapılan bir araştırmada Antik Mısır zamanından kalan kalıntıların genlerinde Türk izlerine rastlandı.

MÖ 1400 ile 400 yılları arasında Mısır'da çıkarılan mumyaları analiz eden bilim insanları, kalıntılardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu ortaya koydu. Antik Mısırlıların, Yakın Doğu'daki insanlarla gen bakımından daha yakın olduğu kaydedilirken, araştırmayı yöneten Johannes Krause, araştırmayı 151 mumya ile gerçekleştirdiklerini ifade etti.BBC Türkçe'nin haberine göre Almanya'da yapılan bir araştırma, Mısır'da çıkarılan mumyaların Mısırlı genlerinden ziyade Türk genine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Tübingen Üniversitesi ve Jena'daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü'nde gerçekleşen araştırmada, ilk gerçek gen veritabanı oluşturuldu. Nature Communications dergisinde yer alan araştırma sonucunda modern Mısırlıların, atalarından daha fazla Sahra altı Afrikalı geni taşıdığına ulaşıldı.

Johannes Krause, araştırmayı yaparken Büyük İskender ve diğer isimlerin Mısırlıların genlerini etkileyip etkilemediğini bulmak istediklerini söyledi.

GEN HAVUZUNDA YER ALAN BÖLGELER

Antik Mısırlıların genlerinde Anadolu ve Avrupa'dan izlerin yer aldığını belirten bilim insanları, günümüzdeki Suriye, Ürdün, İsrail ve Lübnan'ın da gen havuzunda yer aldığını kaydetti. Bilim insanları günümüzdeki Mısırlıların ise genlerinde Afrika'nın ağır bastığını söylerken, araştırmanın bu zamana kadar Mısır'daki mumyaların gen haritaları üzerine yapılmış ilk ve en kapsamlı çalışma olduğu kaydedildi.

LAPİS
LAPİS