ŞEKER BAYRAMI

''Orman Kanunu uygulayacağız''

 Orman Kanunu uygulayacağız
02 Nisan 2017 Pazar, 20:37 Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Belgrad Ormanı ile Kilyos sahiline moloz döküldüğünün tespit edildiğini belirterek, "Ekipler ve gizli kameralar kurduk. Yakaladığımız zaman Orman Kanunu uygulayacağız. Kamyonuna, her şeyine el koyacağız." dedi.

- ÇANAKKALE -


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'yı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Barajlara, havzalara ve ormanlık alanlara hafriyat döküldüğü yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Eroğlu, şunları kaydetti:

"Mesela İstanbul Belgrad Ormanı'nda yol kenarına birkaç kamyon moloz dökülmüş, hemen tespit ettik. Ayrıca Kilyos tarafına sahile dökülmüş. Bunları tespit ettik. Şimdi ben buradan şu mesajı veriyorum; Orman Teşkilatıma talimat verdim, yakaladığınız zaman Orman Kanunu uygulayacaksınız. Bakın buradan herkes, bütün kamyoncular da bilsin, nitekim belli ekipler ve gizli kameralar kurduk. Yakaladığımız zaman Orman Kanunu uygulayacağız. Kamyonuna, her şeyine el koyacağız. Bu işin şakası yok ve o kişiyi de ormanı tahrip ettiğinden dolayı Orman Kanunu mucibince savcılığa, mahkemelere sevk edeceğiz. Talimatım bu. Kusura bakmayın, hiç kimsenin böyle hakkı yok. Hiç kimsenin havzalara kaçak çöp döküm yapma hakkı yoktur. Dolayısıyla bunu ihlal edenler kesinlikle cezalandırılacaklardır. 'Kamyonuna, ne varsa el koyun' diye talimat verdim yani. Hadi, hele bir döksün bakayım."

Beraberindeki Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'e de yeniden talimat veren Eroğlu, "İsmail Bey, Orman Kanunu uyguluyoruz. Bütün şeyine el koyacaksınız. İdari mal olarak kayda geçireceksiniz kamyonlarını." dedi.

Bakan Eroğlu'na, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider de eşlik etti.

Muhabir: Burak Akay