Mevlid Kandili

'Pandoranın Kutusu: DSV Yat Şirketi'nde polis ve jandarma 2 gündür arama yapıyor

 Pandoranın Kutusu: DSV Yat Şirketi nde polis ve jandarma 2 gündür arama yapıyor
16 Ekim 2020 Cuma, 11:56 Muğla’nın Marmaris ilçesinde dünyanın en büyük ahşap yatını yapacağını idda eden şirketin ortakları arasında ikinci kez anlaşmazlık çıkması nedeniyle yat imalathanesinde polis ve jandarma tarafından 2 gündür arama yapılıyor. DSV uluslararası bir suç örgütünün Türkiye ayağı mı yoksa, yabancı sermayeli gerçek bir yatırım şirketi mi? Pandoranın kutusu açılabilecek mi?

- MARMARİS / BOZBURUN -

 

 

DSV yat yapım şirketinde polis ve jandarma 2 gündür arama yapıyor, buna karşın şirketin  evraklarınının tamamına ulaşılamadığı gibi, şirket çalışanlarından edinilen bilgiye göre, kolluk kuvvetleri halen şirketin gizli kasasına ulaşılabilmiş değil.

İddialara göre, DSV "kara para aklamak" amacıyla kurulmuş bir şirket.

Dikkat çeken bir başka konu ise, yabancı diplomatik misyonun DSV şirketi soruşturmasını önlemeye yönelik girişimleri ki; eğer doğruysa bu başlıbaşına bir skandal! 

Özetlenecek olursa, DSV yat yapım şirketi "Pandoranın Kutusu" (mu?) önümüzdeki günlerde açıklık kazanacak.


*DSV Yatçılık Genel Müdürü ve kurucu ortağı Hülya Alizede Kuçeruk: "Şirkete 2016 yılında ortak alınan Marmaris Yapı çeşitli hamlelerle şirketi ele geçirmeye çalıştı"

*Marmaris Yapı Şirketi avukatı Suna Öztaşdönderen: "DSV Yatçılık firması yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk, mali polis ve jandarma ekipleri şirkette arama yaptı"

DSV yat yapım şirketinin kurucu ortaklarından olan şirket müdürü Hülya Alizede Kuçeruk'ün hakkında ortaklarını dolandırdığı, şirkete sokmadığı, kara para aklama iddialarının yanısıra ortakları tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na yapılmış pek çok şikayet başvurusu bulunuyor. Ayrıca Hülya Alizade Kuçeruk'un pek çok isim kullandığı, gerçek adının ve kimliğinin bilinmediği de öne sürülen iddialar arasında yer alıyor. Pandoranın kutusunu elinde tutan bu gizemli kadın kim?

* DSV Yatçılık Genel Müdürü Hülya Alizede Kuçeruk, ortağı Marmaris Yapı'nın şirkete çökmeye çalıştığını iddia etti. Marmaris Yapı Şirketi avukatı Suna Öztaşdönderen ise suç duyurusunda bulunduklarını, mali polis ve jandarmanın şirkette arama yaptığını söyledi.

 

DSV Yatçılık Genel Müdürü ve kurucu ortağı Azerbaycanlı iş kadını Hülya Alizede Kuçeruk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ortağı Marmaris Yapı'nın şirkete çökmeye çalıştığını iddia etti.
Avukat aracılığı ile basın mensuplarına yazılı açıklama yapan Kuçeruk, şirkete 2016 yılında ortak alınan Marmaris Yapı'nın çeşitli hamlelerle şirketi ele geçirmeye çalıştığını savundu. Genel Müdür Alizade Kuçeruk, Marmaris Yapı'nın 2018 yılında kendi bilgisi dışında şirkete kayyum tayin etmekte kullanılan bir yeminli malî müşavir raporu düzenletmiş olduğunu ve bunu şirkete kayyum atandığında öğrendiğini savundu.

DSV Yatçılık firması olarak, Marmaris Yapı İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile yaklaşık 3 yıldır devam eden anlaşmazlığın içyüzünü kamuoyunun bilmesi amacıyla açıklama yapma ihtiyaçları duyduklarını belirten Genel Müdür Hülya Alizade Kuçeruk,

"Ortak olduğumuz firma şirketimize kayyım atanması için 'Özel Amaçlı Yeminli Mali Müşavir Raporu' düzenletti. Düzenlenen rapor kayyım atanması kararına gerekçe oluşturdu. Bu gelişmeler sonucunda şirkete 3 kişilik kayyım heyeti atandı. Karara itiraz ettik. Kayyım heyetinin görevi sonlandırıldı ama olaylar bununla bitmedi. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı, raporda kullanılan kayıtlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının seçtiği üç kişilik bilirkişi heyetinden inceleme istedi. Bilirkişi incelemesinde raporun mevzuata uygun olarak düzenlenmediği, raporda yapılan tespitlerin ve var olan sonuçların 'gerçeğe uygun olmadığı' belirlendi. Yapılan inceleme sonunda Marmaris Yapı şirketinin alacağı olarak gösterilen tutarın gerçek rakamın değerinden fazla bir rakamla gösterildiği ve bu durumun ayrıca 'muhasebe hilesi' niteliğinde olduğu tespit edildi" ifadelerine yer verdi.Marmaris Yapı suç duyurusunda bulundu

Marmaris Yapı Şirketi avukatı Suna Öztaşdönderen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, DSV Yatçılık ile uzun zamandır hukuksal mücadele verdiklerini ancak şirket ortağı olmalarına rağmen müvekkillerinin işyerine alınmadığını ifade etti. Öztaşdöndüren, Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, DSV Yatçılık firması yöneticileri hakkında, kara para aklamak, zimmete para geçirme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma iddiası ile suç duyurusunda bulunduklarını, dün sabah saatlerinde mali polis ve jandarma ekiplerinin şirkette arama yaptığını ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Pandoranın Kutusu DSV Yatçılık şirkertinde sular durulmuyor!

Yatçılık sektörünün önde gelen isimlerinden DSV, 2005'te Marmaris'e 56 kilometre uzaklıktaki Bozburun Mahallesi'nde Avrupa'nın en büyük tersanelerinden birini kurdu. Bölgeye yat turizmini geliştirecek büyük yatırım yapan yabancı sermayeli şirket 2014 yılında 300 milyon avroya mal olacağını ileri sürdüğü 141 metre uzunluğundaki 'Dream Symphony' isimli dünyanın en büyük ahşap yelkenlisi yapmak için kolları sıvadı ama halen projeyi gerçekleştirebilmiş değil! Kurulduğundan bugüne kadar henüz hiçbir yatın tam olarak tatmamlanıamadığı DSV Yatçılık şirketinin uluslararası para trafiğinin oldukça karışık olduğu belirlendi. Firma 4 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı'na taahhüt ettiği tersane ve çekek alanı yatırımlarını tamamlamak amacıyla bölgenin önde gelen inşaat firması Marmaris Yapı İnşaat Turizm Limited şirketi ile sermaye ortaklığı kurdu.

*****

NE OLMUŞTU?

01 Temmuz 2018

Kayyum atanan yabancı sermayeli şirkete Ukrayna Büyükelçisi'nden ziyaret!


Avrupa'nın en büyük tersanesi Ukrayna sermayeli DSV Yatçılık firmasını ziyaret eden Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha...

Avrupa'nın en büyük tersanesi Ukrayna sermayeli DSV Yatçılık firmasını ziyaret eden Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, firmanın sermaye ortağı Marmaris Yapı İnşaat Turizm Limited şirketi arasındaki anlaşmazlığa düşmesinden derin üzüntü duyduğunu belirtti. Büyükelçi, sorunun iki ülke arasındaki iyi niyet anlaşması çerçevesinde aşılabileceğini söyledi.

Muğla'nın Marmaris ilçesi Bozburun Mahallesi'nde bulunan DSV Yatçılık firması hafta sonu sürpriz bir misafiri ağırladı. 80 milyon lira üzerinde yatırımı ile Türk ekonomisine büyük katkı sağlayan yabancı sermayeli DSV'nin sermaye ortağı Marmaris Yapı İnşaat Turizm firması geçtiğimiz günlerde şirketin zarar ettiğini öne sürerek mahkeme kararı ile kayyum atanmasını istemişti. Mahkeme şirketin talebini kısmen kabul ederek 3 kişiden oluşan kayyum atamış ancak şirketin faaliyetini ve müdürü Hülya Alizade'nin yetkilerinin devam etmesine karar vermişti.

İki ortak arasında yaşanan anlaşmazlığı öğrenen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, hafta sonu Marmaris'e gelerek DSV'nin kurucu ortakları Ukraynalı iş adamı Valeriy Stepanenko ile şirketin kurucusu ve müdürü Hülya Alizade'ye tersanede ziyarette bulundu.

Büyükelçi Sybiha ziyarette, DSV Yatçılığın Türkiye'de büyük yatırım yaparak yatçılık sektöründe dünyada ödüller aldığına dikkat çekti. Sybiha, açılan dava hakkında kurucu ortaklardan bilgi aldı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük