Kelepirci 60

Parayı Türkiye'den alıp Yunanistan'a veriyorlar!

Parayı Türkiye den alıp Yunanistan a veriyorlar
11 Haziran 2019 Salı, 16:39 Aydın'ın Kuşadası ilçesine demirleyen 4 kruvaziyerden 4 bin 800 turist ile 2 bin 370 mürettebat kente giriş yaptı.

Kuşadası Ege Port Limanı'na bu sabah yanaşan Bahama bayraklı 'Marella Discovery' 2 bin 846 yolcu, Malta bayraklı 'Celestyal Olympia' 1664 yolcu, Bahama bayraklı 'Wind Star' 170 yolcu ve Malta bayraklı 'Star Flyer' ise 120 yolcuyu kente getirdi. Ayrıca 4 gemiyle toplam 2 bin 370 mürettebat da Kuşadası'na giriş yaptı.Gemilerden inen çoğunluğu Amerikalı yolculardan bazıları, otobüslerle Efes ve Meryem Ana turuna çıktı. Tur programına katılmayan yolcuların çoğunluğu ilçe merkezine yöneldi.Büyük umutlar bağlanan kruvaziyer turizmindeki hareketliliğin her geçen gün giderek artığını belirten Kuşadası Ege Liman İşletmeleri Genel Müdürü Aziz Güngör, şunları söyledi:
'Kuşadası Limanı'na bugün de 4 gemi yanaştı. Toplam 4 bin 400 turist ile 2 bin 370 mürettebat, limandan ülkeye günübirlik olarak giriş yaptı'Öte yandan, bu yılın şubat ayında gemileri ağırlamaya başlayan limana, bugüne kadar 56 gemi ile toplam 46 bin 602 yolcu geldi. Ayrıca 112 feribotla da 10 bin 428 yolcu kente taşındı.

EDİTÖR DİYOR Kİ;

Genel olarak öğle saatlerinde gelen gemiler, akşam saatlerinde limandan ayrılıyorlar. Gelen gemiler, yolcu sayısıyla isim listesini limana teslim ediyor ve getirdikleri her yolcu başına Turizm Bakanlığı'ndan 30 dolar teşvik primi alıyorlar. Örneğin 2500 yolcu getirmiş olan bir gemi, 2500x30=75.000 doları cebine atıyor. Bodrum esnafı bu yolcuları görmüyor bile, gemiden inen turistler Bodrum'da bir tur atıp gemilerine dönüyorlar, çoğu bir çay bile içmiyor.

"Mein Schiff" gemileri Bodrum'dan sonra Yunan adaları ile Yunanistan'a uğruyorlar. Yunanistan bu gemilerden "yolcu başına 27 dolar liman hizmet ücreti" olarak para alıyor. Bodrum'a kısa süreliğine uğrayan bu gemilerin hepsi de aslında Yunanistan'daki liman konaklamalarını bedavaya getirmek için Bodrum'a uğruyorlar. Özetle parayı Türkiye'den alıp Yunanistan'a veriyorlar.

Bu bir Türkiye gerçeğidir, yalnızca Bodrum'a özgü değil; Kuşadası, Çeşme vs.. Turizm çarkı böyle döndürülmektedir. Ne kadar çok Turist gelirse, o kadar çok soyuluyoruz demektir.

LAPİS