ŞEKER BAYRAMI

Süper kütleli kara delik diyetini bozdu

Süper kütleli kara delik diyetini bozdu
15 Eylül 2019 Pazar, 10:11 ABD'li gökbilimciler Samanyolu'nun merkezinde bulundan bir süper kütleli kara deliğin şimdiye dek görülmemiş miktarda maddeyi hızlı bir şekilde yutmaya başladığını duyurdu.

Guardian gazetesinin Los Angeles'ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) gökbilimcilerine dayandırdığı haberine göre, galaksimizdeki bir süper kütleli kara delik 'alışılmış diyetinin dışına çıkarak' fazla miktarda maddeyi hızlı bir şekilde yutmaya başladı.

Hawaii'deki Keck Gözlemevi ve Avrupa Güney Gözlemevi'nin VLT teleskobu aracılığıyla 2003'ten bu yana yaptıkları gözlemlerde çekilmiş 13 binden fazla fotoğrafı karşılaştıran gökbilimciler, Sagittarius A* isimli süper kütleli kara deliğin parlayışında Mayıs ayından bu yana büyük bir artış tespit ettiklerini ifade etti.UCLA'da görev yapan astronomi profesörü Andrea Ghez, "Süper kütleli kara delik üzerinde çalıştığımız son 24 yılda böyle bir şey görmemiştik. Genelikle oldukça sakin, zayıf, diyette olan bir kara delik. Böylesi bir ziyafet çekmesine neden olan şeyin ne olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Gökbilimciler Mayıs ayından bu yana Sagittarius A*'nın kurbanı olan maddenin ne olabileceğini ya da parlamasının kalıcı ya da geçici olup olmadığını söyleyemiyor.

Uzmanlar Sagittarius A*'nın yuttuğu maddenin, geçen yıl söz konusu kara deliğin yakınlarından geçen S0-2'den geliyor olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bilim insanlarına göre, Sagittarius A* bu yıldıza ait büyük miktardaki gazı kendine çekmiş, ancak gaz bu yıl kara deliğe ulaşmış olabilir. Bir diğer ihtimal ise, G2 isimli çift yıldızların kara deliğin yakınlarından 2014'te geçmesi sonucu Sagittarius A*'ya gaz kütlesi kaptırmış olması.

Bilim insanları, süper kütleli kara deliğin dünyadan 26 bin ışık yılı uzaklıkta bulunduğunu, dolayısıyla gezegenimiz için bir tehlike oluşturmadığını kaydediyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük