Kelepirci 60

Tarihi yarımada yenileniyor

Tarihi yarımada yenileniyor
11 Kasım 2017 Cumartesi, 17:20 Fatih'te tarihi yarımadada 2004 yılından bugüne 320 orta ölçekli eser restore edildi.

- İSTANBUL -


Fatih'te tarihi yarımadada 2004 yılından bugüne 320 orta ölçekli eser restore edildi.    Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim anlayışımızda yatay mimari esastır

Fatih Belediyesi'nce Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen "Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, etkinlikte yaptığı konuşmada, 2005 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile çıkarılan "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması İçin Katkı Payı Yönetmeliği" sayesinde, restorasyon çalışmalarının hızlandığını söyledi.

Demir, ilçede birçok eserin restore edildiğini belirterek, "Camiler ve çeşmelerden oluşan 320 orta ölçekli eseri restore ettik. Ayrıca halihazırda sayısı 480'i bulan ecdat yadigarı eserimizin bir kısmının projeleri tamamlandı, bir kısmının ise proje süreci devam etmektedir. Bunlardan ayrı olarak, temeli Fatih Sultan Mehmet Han tarafından atılan, 2 bin 776 parsel ve 3 bin 125 dükkandan oluşan, şehrimizin simge eserlerinden Kapalıçarşı'yı da zamanın acımasız ellerine bırakmadık ve restorasyon sürecini başlattık." dedi.

Sultanahmet Camisi'nden Nuruosmaniye Camisi'ne kadar birçok selatin caminin de restore edildiği bilgisini veren Demir, "Beyazıt Camisi'nden Süleymaniye Camisi'ne, Fatih Camisi'nden, Yavuz Selim Camisi'ne ve restorasyonu 16 yıldır bitirilemeyen Mihrimah Sultan Camisi'nden Şehzade Camisi'ne ve Eminönü Yeni Camisi'ne kadar, birçok ecdat yadigarı eser sizlerin sayesinde ihya edilmiştir." diye konuştu.
Tarihi Kapalıçarşı baştan sona yenileniyor

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından temeli atılan 2 bin 776 parsel ve 3 bin 125 dükkandan oluşan, İstanbul'un simgelerinden Kapalıçarşı'nın restorasyon süreci de başlatıldı.

Anıt yapılar hizmete açıldı

Restorasyonu tamamlanan 10 anıt yapı şöyle:

"Hırka-i Şerif Muhafızlık Konağı, Murat Molla Kütüphanesi, Murat Molla Ahşap Konak, Murat Molla İdare Binası, eski Fatih Belediyesi Başkanlık Binası, Sultan Abdülmecid Evi, Dimitri Kantemir Evi, Suphi Paşa Konağı, Çinili Hamam ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı."

Sandal Bedesteni ve Hasan Paşa Hanı da (Süpürgeciler Han) yenilendi.

Muhabir: İsmail Özdemir