Kelepirci 60

''Türkiye'nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz''

 Türkiye nin F 35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz
17 Temmuz 2019 Çarsamba, 22:13 ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin basın toplantısı başladı. Bakanlık, "Türkiye'nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz" açıklamasında bulundu.

Pentagon, açıklamasında "Türkiye bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak" ifadelerine yer verdi.

"Türkiye yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor ve askeri ilişkimiz güçlü. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor" denilen açıklamada, "Şu an Türkiye'nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız" ifadelerine yer verildi.

Pentagon'daki basın toplantısında "Türkiye NATO üyesi olarak kalmaya devam edecek mi?" sorusuna yetkili, "Türkiye köklü bir NATO üyesi, bu bizim verebileceğimiz bir karar değil" yanıtını verdi.

    LIVE: Senior defense officials brief reporters at the Pentagon on Turkey and the F-35. https://t.co/08Pp1IB1ck
    — U.S. Dept of Defense (@DeptofDefense) July 17, 2019

Beyaz Saray: S-400 alımının, Türkiye'nin İttifak içinde birlikte çalışılabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacaktır

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı, F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır" denildi.

Beyaz Saray, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Türkiye'nin S-400 alımı, F-35 programına katılımını imkansız kılıyor. F-35 savaş uçakları, Rusya'nın radar sistemleriyle bir arada bulunamaz. ABD, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor. Trump hükümeti, Türkiye'ye Patriot konusunda birçok teklif sunmuştur" ifadeleri kullanıldı.

'S-400 ALIMI, NATO MÜTTEFİKLERİNİN BİRBİRLERİNE VERDİKLERİ TAAHHÜDE ZARAR VERMEKTEDİR'

Açıklamada, "Türkiye 65 yılı aşkın bir süredir köklü ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olmuştur ancak S-400'lerin satın alınması bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir. ABD hala Türkiye ile stratejik ilişkisine büyük değer vermektedir" denildi.

Beyaz Saray, S-400 alımının Türkiye'nin NATO içinde birlikte çalışabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını söylerken, ilişkilerin çok katmanlı olduğu ve S-400 konusunda kısıtlamalar olsa bile Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliğinin devam edileceğini bildirdi.