Turuncu listede aranıyordu, öldürüldü

Turuncu listede aranıyordu öldürüldü
20 Kasım 2017 Pazartesi, 19:04 Ağrı’da devam eden terör operasyonunda aralarında turuncu kategoride aranan ‘Piro’ kod adlı teröristin de bulunduğu 15 terörist etkisiz hale getirildi.

Öte yandan terör örgütü PKK, Şırnak'ta öldürülen 13 teröristin adını açıkladı. Listede bir dönem Suriye'de YPG saflarında yer aldığına dair sık sık yabancı basına röportaj veren bir terörist de yer aldı.

Ağrı'da sürdürülen operasyonlarda PKK'lı 15 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Ağrı Valiliğinden yapılan açıklamada, "6-13 Eylül 2017 tarihlerinde Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Diyadin ilçesi Keçi Tepe kırsal alanında icra edilen operasyonda 10 terörist etkisiz hale getirildi.

2 Kasım 2017 tarihinde Doğubayazıt Kaderçavuş köyü kırsalında güvenlik güçlerine yönelik eylem hazırlığında olan bombalı araç tespit edilerek etkisiz hale getirildi. 12 Kasım 2017 tarihinde güvenlik güçlerine yönelik eylem hazırlığında olan bombalı drone tespit edilerek etkisiz hale getirildi.

TURUNCU LİSTEDE ARANIYORDU

Son birkaç günde Eleşkirt ilçesi Kuzey tepeleri hava destekli operasyonla bombardımana tutuldu. Operasyonda Muş Malazgirt'ten Kars Kağızman'a kadar olan bölgede sözde adalet komisyonu adı altında vatandaşları yargılayan ve sözde vergilendirme adı altında para toplayan ve terör örgütü arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan 'Piro' kod adlı Mehmet Salih Güvercin, beraberindeki 4 teröristle birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Bölgede yapılan arama tarama faaliyetinde 1 adet M-16 tüfek, 3 adet dolu şarjör, 87 adet fişek, 1 adet Kaleşnikof tüfek, 2 adet dolu şarjör, 60 adet fişek, 1 adet M-16 dürbünü, 3 adet el bombası, 4 adet EYP düzeneği, 1 adet sırt telsizi ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi" denildi.

RÖPORTAJ VEREN TERÖRİST DE ÖLDÜRÜLDÜ

Hakkâri Şemdinli'de 2 Kasım'da 6 asker ve 2 güvenlik korucusunun şehit olmasının ardından Jandarma Komando Birlikleri, Jandarma Özel Harekât ve Polis Özel Harekât, bölgede operasyon başlatmıştı. Operasyonlar, Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde yoğunlaştırılmış, 31 terörist öldürülmüştü. Öldürülen teröristler arasında PKK'nın kadın kolu YJA-Star'ın komutanı 'Delal Amed' kod adlı Hülya Eroğlu da yer aldı. İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinin 'kırmızı' kategorisinde yer alan Eroğlu'nun başına 4 milyon lira ödül konulmuştu. Eroğlu, bugüne kadar öldürülen en üst düzey PKK'lı yönetici oldu.

TERÖR ÖRGÜTÜ İSİMLERİ AÇIKLADI

Terör örgütü PKK ise Şırnak'ta öldürülen 13 teröristin adlarını açıkladı. İlk sırada kırmızı listedeki Eroğlu yer aldı.

Geçmişte, Kobani'de terör örgütü DEAŞ'a karşı terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG saflarında yer aldığına dair röportajları çıkan 'Zozan Cudi' kod adlı 'Zozan Temir' de örgütün açıkladığı listede yer aldı.

Temir, o dönem kendisine yabancı medyada yer bulmuş, röportajları yayınlanmıştı.

Doğum yerinin Suriye Kamışlı olduğu belirtilen teröristin Türkiye'ye ne zaman geçtiği bilinmiyor, 15 Kasım'da Şırnak'ta öldürüldüğü belirtiliyor.