Kelepirci 60

YSK: ''Kılıçdaroğlu kurul üyelerini hedef göstermiştir''

YSK: Kılıçdaroğlu kurul üyelerini hedef göstermiştir
08 Mayıs 2019 Çarsamba, 19:04 YSK:'dan yapılan açıklamada "Hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılması kabul edilemez" denildi.


Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılmasının kabul edilemez olduğu belirtildi ve "Yüksek Seçim Kurulu, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin yaptığı başvuru üzerine İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından CHP'den gelen tepkilere yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Açıklamada "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurul üyelerine tehdit ve hakaret içeren gerçek dışı ithamlarda bulunmuştur. Hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılması kabul edilemez. Bu tür nitelikte ve ağırlıkta olan söz ve davranışları kınıyoruz" denildi.

Açıklamada "Yüksek Seçim Kurulu, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.YSK açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin iptaline dair kararın açıklanmasından sonra 7 Mayıs 2019 Salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin çatısı altında yaptığı açıklamada; Kurul üyelerine tehdit, hakaret içeren beyanlarda ve gerçek dışı itham, isnat ve iftiralarda bulunmuş, bazı Kurul üyelerini, isimlerini okumak suretiyle yuhalatmış ve hedef göstermiştir.

"Anayasa ve Kanunlar, yasama organı üyesi olmanın sağladığı dokunulmazlığın hukuki korumasına sığınarak, bir kimseye suç işleme ve yargı organı mensuplarına hakaret etme serbestisi tanımaz"

"Bu nitelik ve ağırlıkta olan söz ve davranışları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz"

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada YSK bünyesindeki iptal kararına onay veren 7 hâkim için, "çete" değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Madem bir kez daha yenilemek istiyorsunuz diyorum ki o YSK'daki çetelere, istediğin kadar yap biz bu seçimden galip çıkacağız. O 7'li çeteye söylüyorum, gücünüzü nereden alırsanız alın, hiçbir şekilde sizin gücünüz bizi etkilemez çünkü biz gücümüzü halktan alıyoruz. Saray'dan güç alanlar bir gün hesap verecektir" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu'na "Yargıya çete diyen sözde bir partinin genel başkanı sıfatını taşıyan ve milletvekili olan sana sesleniyorum gel dokunulmazlığın kaldırması için bir talep ver ilk oyu ben vermezsem namerdim diyorum" sözleriyle tepki göstermişti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük