2500 yıllık mezar odası

2500 yıllık mezar odası
18 Haziran 2010 Cuma, 10:59 Antik Çağ ahşap boyama sanatının günümüze ulaşmış en önemli örneklerinden Tatarlı Tümülüsü’nün mezar odası , İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla ilk kez Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde sergileniyor.

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla  "Tatarlı - Renklerin Dönüşü" sergisine evsahipliği yapıyor. 18 Haziran - 26 Eylül 2010 tarihleri ziyaret edilebilecek sergi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Ziyaretçiler; savaş, tören ve efsane sahnelerinin renkli şekilde resmedildiği bir ahşap mezar odasıyla karşılaşacaklar.

Pers Krallarının ikâmet ettiği Kelainai (Afyonkarahisar) kenti yakınlarında MÖ. 5. yüzyılda yapılmış olan Tatarlı Tümülüsü, ahşap mezar odasında bulunan renkli resimlerle bezenmiş frizler nedeniyle, Türkiye´deki kültür mirasının en değerli eserleri arasında yer alıyor.

Frizler, bugün tamamen kaybolmuş olan antik çağ ahşap resim sanatının yegâne örneği. Tatarlı Tümülüsü ahşap mezar odası, 1969'da yağma edilmiş, boyalı frizlerden en iyi korunmuş olanlar kısmen kesilmiş ve yurtdışına kaçırılmıştı. Geriye kalan ahşap kalaslar sökülüp Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi'ne getirilmişti. Bundan altı yıl önce, kaçırılan frizlerin dört parçası Münih'te bir müzede bulundu.

Bunların Tatarlı Tümülüsü'ne ait olduklarını kanıtladıktan sonra, Münih Üniversitesi Klasik Arkeoloji Enstitüsü'nden Prof.Dr. Lâtife Summerer ve ETH Zürih, Tarihi Yapıları Araştırma ve Konservasyon Enstitüsü'nden Dr. Alexander von Kienlin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sıkı bir işbirliği içinde, 40 yıl önce tamamen tahrip edilmiş bu mezar odasını tekrar ayağa kaldırmak için bir proje başlattı.

Yurtdışına kaçırılan bütün friz parçalarının geri getirilmesini de kapsayan ve Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın desteklediği restorasyon projesiyle, yalnızca bu eşsiz eserler bilime kazandırılmıyor, iki ülke arasındaki karşılıklı dostluk çerçevesinde geliştirilen işbirliği sayesinde, tarihi eser kaçakçılığına karşı uluslararası alanda sürdürülen mücadeleye de barışçıl bir örnek ve önemli bir katkı sağlanmış oluyor.

Serginin mimarları Prof.Dr. Lâtife Summerer ve Dr. Alexander von Kienlin bugün, (18 Haziran 2010) Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu'nda eserin mimarisinin anlatılacağı bir konferans düzenliyor.

Adres:

Adres: Yapı Kredi Kültür Merkezi, İstiklal Caddesi, No: 161-161A, Kat: 1 34433 Beyoğlu, İstanbul Beyoğlu / İstanbul (Taksim Tünel istikametinde Galatasaray lisesini geçer geçmez solda)

Telefon: (212) 252 47 00

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük