Türk Turizmcilerin dikkatine..

Türk Turizmcilerin dikkatine
05 Eylül 2011 Pazartesi, 15:37 Eyalet Mahkemesinin 16 Ağustos 2011 tarihli kararına göre (Karar no: AZ: 90 151/11), Wahl –und Delfinschutz-Forum (WDSF) adlı hayvan hakları kuruluşu (Balina ve Yunus Koruma Forumu), Türkiye’deki Yunus Parklarını ve Akvaryumları, Fikir Özgürlüğü hakkı prensibi ve gerçekleri gösterme çerçevesinde kritik etme ve eleştirme hakkına sahip olup, bu işletmelere karşı boykot çağrısında bulunma hakkına da sahiptir.

- Hagen//Germany/Turkey -

WDSF ve ProWal adlı kuruluşlar geçtiğimiz bahar mevsiminde Almanya ve Türkiye'den destekçilerin katılımıyla Türkiye'deki tüm Akvaryum ve Yunus Parkları önünde protesto gösterileri düzenlemişlerdi.

TUI, Thomas Cook, Neckermann, Jahn, Alltours, Schauinsland, Öger Tours ve FTI Touristik adlı tanınmış tur operatörleri, Hayvan Koruma Kuruluşlarının müdahalesiyle Türkiye'deki Yunus Parkları ve Akvaryumları, tur programlarından çıkartmışlardı.

Geçen yıl, Alanya'daki Sealanya isimli yunus parkındaki dört yunus birkaç gün içinde ölmüşlerdi.

Yunus Korumacılar Antalya'da yaralı bir Beluga balinasının ve diğeri kör olan bir Mors'un  gösteri yapmaya zorlandıklarını tespit etmişlerdi.
Türkiye'de Belek, Kemer, Kuşadası ve İstanbul'da bulunan diğer yunus parkı ve akvaryum tesislerindeki yunuslar konusundaki çarpıklıklar da ortaya çıkarılmıştı. Marmaris ve Bodrum'da bulunan deniz havuzlarından oluşan yunus parklarındaki hayvanların durumu, hayvan severler tarafından "hayvanlara zulüm edilmekte" gibi ağır eleştirilere neden oldu. Bodrumdaki mevcut yunus parkı, Bodrum Belediye Başkanının beyanına göre kapatılacaktır.

Alman Axel Linke, Marmaris' de, müdürü olduğu Onmega-Delfinarium adlı akvaryum işletmesine karşı, WDSF adlı Yunus Koruma Kuruluşunun yapmakta olduğu eleştirileri, ihtiyati tedbir kararı çıkartarak yasaklattırmıştı. Yunus Koruma Kuruluşunun İserlohn kentindeki Avukatları Textor ve Schönfelder aracılığıyla yaptığı itirazı değerlendiren bir yüksek mahkeme olan Hagen Eyalet Mahkemesi itiraz kararında, WDSF adlı Hayvan Hakları Kuruluşunun Onmega-Yunus Parkı ve Akvaryum tesisini Boykot çağrısının ve Onmega adlı tesisi "Hayvan Hakları Katili' olarak adlandırmasının fikir özgürlüğü prensibine uygun olduğu kararına vardı.

WDSF adlı Yunus ve Balina Koruma Kuruluşunun Genel Başkanı  Jürgen Ortmüller (57): ,"Hayvan Hakları Kuruluşu olarak, Marmaris de bulunan Onmega adlı yunus tesisindeki fevkalade küçük ve denizden izole edilmiş kapalı kafeslerden mevcut olan  deniz havuzlarında yunuslar 40 dereceyi aşkın sıcakta, gölge sunulmayan show ortamlarında hayvanların kelimenin tam anlamıyla güneş ışınlarından kavruldukları ve içinde bulundukları felaket durumu eleştirmemize mahkeme tarafından tasdik kararı çıkmıştır" demektedir.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) başkanı Sn. Yunus Avcı, Yunus Koruma Kuruluşlarının yunus parkları ve akvaryumları boykot kampanyasının turizmde fevkalade bir gerilemeye neden olacağından korktuğunu ifade etmiştir. Sn. Yusuf  Avcı, bu konuda, bünyesinde yunus parkı ve akvaryum işletmeleri bulunduran otellerin ve devletin önlemler alması talebinde bulunmaktadır. Avcı: " aksi taktirde, halihazırda fazla önemsenmeyen bu konu, ileride önümüze büyük bir kriz olarak çıkacak" demektedir.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük