Kelepirci 60

Kralın ölüm nedeni: "Kronik kabızlık"

Kralın ölüm nedeni: Kronik kabızlık
08 Mayıs 2010 Cumartesi, 11:44 Rock müziğin efsanevi kralı Elvis Presley'nin ölümü birçok komplo teorisine konu olmuştu.

Elvis Presley'nin doktoru ise yıllar sonra Kral'ın daha önce bildirildiği üzere kalp ritmindeki düzensizlik nedeniyle değil, kronik kabızlık yüzünden öldüğünü açıkladı.

Elvis'in hayatının son 12 yılında doktoru olan George Nichopoulos'a göre, bu güçten düşürücü problem şarkıcının sağlığında ciddi sorunlara yol açtı.

Elvis'i öldüğü gün hayata döndürmeye çalışan doktor, otopsiye kadar ciddi kabızlık sorunu yaşadığını farketmediğini belirtti.

Doktor Nichopoulos'a göre, otopsi sonucunda Elvis'in kalın bağırsağın kolon bölümünün kalınlığının 12 santimetre ila 15 santimerte olduğunun tespit edildi. Bu sayı normalde ortalama 5 ila 7 santimetre arasında oluyor. Kolon uzunluğu da normalde 10 ila 12 santimetre iken, Elvis'te 20 ila 22 santimetre arasındaydı.

Doktor, "Elvis öldükten sonra ölüm sebebinden emin değildik. Bu yüzden araştırmaya devam ettim ve farklı yerlerden, farklı okullardan kabızlık ve bunun yol açabileceği sorunlarla ilgili uzmanlaşmış olan doktorlar çağırdım. Olayı tam olarak anlamak istiyordum. Yeni bir araştırmayla herşey anlam kazandı" diye konuştu.

Elvis'e bağırsağının bir kısmını almak üzere ameliyat önerisinde bulunduğunu anlatan doktor, şarkıcının gurur yüzünden bu tedaviyi reddettiğini anlatıyor.

Doktor Nichopoulos, "Ameliyat gerçekleşmiş olsaydı, Elvis bugün hala hayatta olabilirdi" diyor ve ekliyor:

"Utanırdı, sahnede talihsizlikler yaşardı. Elbiselerini değiştirmek ve kabızlığını tedavi etmeye çalıştığımız yol nedeniyle geri dönmek zorunda kalırdı. Kolostomi yapılmış olsaydı, muhtemelen hala hayatta olurdu. Ama bu o zamanlar kabul gören bir tedavi değildi. Şimdi ise tedavi kısa."

Doktor Nichopoulos, Elvis'in ölümünden önceki son yıllarında kilo almasının nedeninin kısmen bu rahatsızlığından kaynaklandığını da belirtti.

Elvis Presley, 16 Ağustos 1977'de 42 yaşında yaşamını yitirmişti.

Doktor Nichopoulos, Elvis ile geçen günlerini anlattığı 'Kral ve Dr. Nick' (The King And Dr. Nick) adlı kitabını geçenlerde yayınlamıştı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük