Kelepirci 60

''1915 olaylarını inceleme görevini politikacılar değil tarihçiler yapmalı''

 1915 olaylarını inceleme görevini politikacılar değil tarihçiler yapmalı
27 Nisan 2021 Salı, 11:18 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "1915 olayları acıdır, gerekirse incelenmelidir. Bu görevi politikacılar değil, tarihçiler yapmalı. Türkiye hazır olduğunu ifade etti. Ermenistan da arşivlerini açsın, tarihçiler gerçek bilgilere ulaşsın." dedi.

TBMM
Seval Ocak Adıyaman


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.Kılıçdaroğlu, "1915 olayları acıdır, gerekirse incelenmelidir. Bu görevi politikacılar değil, tarihçiler yapmalı. Türkiye bu konuda her zaman hazır olduğunu ifade etti, 'Arşivlerimizi açıyoruz, tarihçiler gelsin baksınlar.' dedi ama Ermenistan da arşivlerini açsın, böylece tarihçiler gerçek bilgilere ulaşsınlar." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Pençe-Şimşek Harekat bölgesinde şehit olan Uzman Çavuş Aygün Çakar ve Hakkari Yüksekova'da şehit düşen Haluk Serhat Aldemir'e Allah'tan rahmet dileyerek, "Şehitlerimizi her zaman her ortamda baş tacı yapmak hepimizin ortak görevidir." değerlendirmesinde bulundu.

"232 bin 351 aileye 100 milyon liralık destek programı açıklandı"

İnançların yoğunlaştığı Ramazan ayında olunduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelere "Ramazan ayının ağırlığını dikkate alarak, bulunduğunuz beldede hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesine özen gösteriniz ve mutlaka müdahil olunuz" dediğini anlattı.

CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde huzuru egemen kılmak için ellerinden gelen her şeyi belediye başkanlarının yaptığını dile getiren Kılıçdaroğlu, 20-26 Nisan tarihlerinde 847 bin 164 haneye ayni, 221 bin 478 haneye nakdi yardım yapıldığını bildirdi.

Ramazan ayının başından itibaren 1 milyon 578 bin 116 haneye ayni yardım, 498 bin 697 haneye nakdi yardımda bulunulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın pandemi döneminde tam kapanmayla beraber özel bir çalışma yaptığını ve toplamda 232 bin 351 aileye 100 milyon liralık destek programı açıklandığını dile getirdi.

"3 haftalık tam kapanma doğru bir karar"

Kılıçdaroğlu, Kovid-19 ile mücadele için 3 haftalık tam kapanmaya gidileceğini anımsatarak, bunun doğru bir karar olduğunu söyledi.

Bu süreçte kapanmanın yeterli olmayacağını, vatandaşın geçim sorununa çözüm bulunması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sosyal program açıklamasını beklediklerini dile getirdi.

Bu süre zarfında icra takiplerinin tamamının durdurulmasını isteyen Kılıçdaroğlu, CHP grup başkanvekillerinin bir kanun teklifi hazırladıklarını ve Genel Kurula süratle getirmek istediklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, bu yönde bir kanun teklifini iktidarın vermesi durumunda, sorunun çözümü için destekleyeceklerini bildirerek, "Bunu yaparsa Erdoğan'a teşekkür edeceğiz." ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen haftaki grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a turizmcilerin sorunlarını dinlemesi ve kısa çalışma ödeneği konusunda tavsiyede bulunduğunu belirterek, "Erdoğan nihayet dediğimi yaptı, turizmcileri çağırdı, kısa çalışma ödeneğinin süresini de uzattı. Doğruya teşekkür etmek de benim görevimdir. Özellikle AK Parti'ye oy veren kardeşlerimin duymasını isterim, doğrunun her zaman yanında ve arkasındayız, yanlış olduğu zaman da eleştiririz." sözlerine yer verdi.

"Bugüne kadar hiçbir ABD Başkanı 'soykırım' olarak tanımlamadı"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarına ilişkin ABD Başkanı Joe Biden'in açıklamalarını anımsatarak, Biden'in açıklamasında "Soykırım" ifadesine yer vereceğine yönelik haberlerin ardından partisinin Washington Temsilcisi'ni arayarak teyit ettiğini ve 22 Nisan'da bu konuda bir açıklama yaptığını anlattı.

Söz konusu açıklamasında, Biden'in bu ifadeye yer vermesinin doğru olmayacağını ve iki ülke arasında onarılmaz hasarlara yol açacağını ifade ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu işin siyasetçilerin değil, tarihçilerin görevi olması gerektiğini anlattığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, "Parti Sözcümüz, yaptığı konuşmalarda aynı şekilde bizim söylediklerimize vurgu yaptı ve dillendirdi. Biden açıklama yaptı ve 'soykırım' sözcüğünü iki kez kullandı. Bu Türkiye açısından çok büyük bir talihsizlik. Bugüne kadar pek çok iktidar geldi gitti ama hiçbir ABD Başkanı 1915 olaylarını bir 'soykırım' olarak tanımlamadı." diye konuştu.

1915 olaylarının Türkler ve Ermeniler arasında ciddi travmalara yol açtığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecinde çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini anımsattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasetçilere düşen görev, geçmişin acılarını bugün siyasi malzeme konusu yapmamalarıdır. Siyasilere düşen görev, tarihin derinliklerinden ders çıkararak, geleceği barış ve kardeşlik üzerine inşa etmektir. Eğer bunu yaparsanız gerçek anlamda bir politikacı olursunuz. 1915 olayları acıdır, gerekirse incelenmelidir. Kimler yapmalı bu görevi? Politikacılar değil tarihçiler yapmalı. Türkiye bu konuda her zaman hazır olduğunu ifade etti, 'Arşivlerimizi açıyoruz, tarihçiler gelsin baksınlar.' dedi. Ama Ermenistan da arşivlerini açsın, böylece tarihçiler gerçek bilgilere ulaşsınlar. Kini ve öfkeyi siyasetin malzemesi yaptığınız takdirde, gelecek kuşaklara kini ve öfkeyi taşırsınız. Oysa siyasetçi, kini ve öfkeyi günlük sıcak politikaya malzeme etmemeli."

Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarını tartışmanın tarihçilerin görevi olduğunu vurgulayarak, 19 Mayıs 1985 tarihli New York Times ve Washington Post gazetelerinin Biden'a gösterilmesi halinde kendisinin böyle bir açıklama yapmayabileceğini söyledi.

Söz konusu gazetelerde, ABD'nin ve dünyanın çok önemli tarihçilerinin "1915 olaylarının bir soykırım olarak görülmeyeceğini, adlandırılmayacağını" ilan ettiklerini aktaran Kılıçdaroğlu, "Ama o zaman bir devlet, bir başbakan, bir dışişleri bürokrasisi vardı, el birliğiyle bütün dünyaya bunu anlatıyorlardı; 'Evet burada acı olaylar, tarihçiler incelesin ama bunu, bugünün siyasetine malzeme etmek doğru değildir.' diye. Özellikle Azerbaycan'ın işgal edilen topraklarını yeniden kazanması, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ilişkilerin düzelmesi, Türkiye-Ermenistan arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusunda önemli adımlar atılması gerekirken tam tersi bir tabloyla Türkiye karşı karşıya kaldı. Beceriksiz bir yönetimin Türkiye'yi getirdiği noktadır bu." ifadelerini kullandı.

"Biden'a kızmanın bir alemi yok, o kendi iç politikasının gereğini yapıyor"

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ve ABD arasında tarih boyunca inişli çıkışlı dış politika yaşandığını belirterek, buna örnek olayları sıraladı.

Türkiye'de, ABD ile ilişkilerdeki bu sürece rağmen, geçmişte kararlı yönetimler bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün olaylar olurken bile hiçbir ABD Başkanı kalkıp 1915 olaylarını bir 'soykırım' olarak tanımlamadı. Türkiye'nin kuruluşundan bu yana, 1915 olaylarını ABD'deki hiçbir başkan 'soykırım' olarak tanımlamazken, neden şimdi tanımladı? Bu soru önemli, asıl sorulması gereken soru bu. Biden'a kızmanın bir alemi yok, o kendi iç politikasının gereğini yapıyor." diye konuştu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük