2024'te uydular buradan fırlatılacak

2024 te uydular buradan fırlatılacak
18 Mayıs 2023 Perşembe, 15:02 Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'ye bir konuda daha bağımsızlık kazandıran çok önemli gelişmeyi duyurdu. Milli uydular artık Cape Canaveral ya da Baykonur'dan değil İğneada'dan fırlatılacak.

Türkiye bir konuda daha bağımsızlık kazanıyor. Kendi uydularını fırlatırken şimdiye dek ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral İstasyonu ile Kazakistan'daki Baykonur İstasyonu'nu kullanan Türkiye artık uzay araçlarını milli fırlatma istasyonundan ateşleyecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kırklareli-İğneada'ya fırlatma istasyonu kuracaklarını açıkladı. NTV yayınında yaptığı açıklamada Demir, "Bunu ilk kez açıklıyoruz. Kırklareli'ne kendi sistemimizi kuruyoruz ve önümüzdeki sene yeni uydumuzu buradan, kendi üssümüzden fırlatacağız" dedi.İZLEME MERKEZİ KEFKEN ADASINDA

Kırklareli'nin Karadeniz kıyısındaki ilçesi İğneada 2024 yılından itibaren uzaya uyduların fırlatıldığı istasyona ev sahipliği yapacak. İğneada'ya fırlatma istasyonu kurulacağını duyuran Prof. Dr. Demir, Kefken adasına ise izleme tesisi inşa edilmekte olduğunu söyledi.Kefken adası

Kocaeli açıklarında, kıyıya 800 metre mesafede bulunan Kefken adası Cebeci sahilinin tam karşısında bulunuyor. İğneada'dan fırlatılacak roketlerin yörüngesi ve uçuş parametleri Kefken'den saniye saniye takip edilecek.

Türkiye'nin ilk milli uyduyu ROKETSAN üretimi SONDA roketleriyle önümüzdeki yıl İğneada'dan fırlatması bekleniyor. Böylelikle ilk kez Türkiye topraklarından uzaya uydu fırlatılmış olacak.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük