Seçim Sonuçları 2023

28 bankayı dolandırdı!

28 bankayı dolandırdı
15 Şubat 2022 Salı, 19:57 Hindistan'da gemi inşa şirketi ABG Tersanesi, ülkenin en büyük devlet bankasını ve 27 diğer finans kurumunu 3 milyar doları aşan miktarda dolandırmakla suçlandı.

Hindistan'ın federal soruşturma kurumu Merkez Soruşturma Bürosu'ndan (CBI) yapılan açıklamaya göre ABG Tersanesi, 28 bankayı 228.42 milyar rupi (3 milyar dolar) dolandırdı.

Eastern Eye sitesinin haberine göre, dolandırıcılıkla suçlanan Gujarat merkezli gemi yapımcısı ABG, 2018'de Hindistan bankalarını 2 milyar dolar dolandırmakla suçlanan kuyumcu Nirav Modi'yi geride bırakarak şimdiye kadarki en büyük banka dolandırıcılığı yaptı.900 MİLYON DOLARDAN FAZLA KAYIP


Borç verenlerden biri olan Hindistan Devlet Bankası tarafından hafta sonu yayımlanan Ernst & Young'ın adli denetimine göre, özel borç veren ICICI Bank 900 milyon dolardan fazla kayba uğradı.

Halka arza bağlı sigortacı LIC'nin sahibi olduğu devlet tarafından işletilen IDBI Bank yaklaşık 500 milyon dolar ve en büyük devlete ait borç vereni olan Hindistan Devlet Bankası (SBI) da 400 milyon dolar kaybetti.

"ABG FONLARI BAŞKA YÖNE ÇEVİRDİ VE KÖTÜYE KULLANDI"


CBI, şirkete 2012 ve 2017 yılları arasında borç verenler firmayı canlandırmak ve tasfiyeden kurtarmak için çalışırken ABG'nin fonları başka yöne çevirdiğini ve kötüye kullandığını söyledi.

SBI, şirketin denizaşırı yan kuruluşu 5 şirket yöneticisi ve "bilinmeyen kamu görevlileri ve özel kişi/kişiler" hakkında polise şikayette bulundu.

CBI, 12 Şubat'ta şirket ofisleri ve müdürlerin evleri de dahil olmak üzere 13 yere baskın düzenledi.

Yetkililer, bu sayede "suçlayıcı belgelerin kurtarıldığını" ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük