Seçim Sonuçları 2023

ABD'nin ''Balyoz'' yorumu

ABD nin Balyoz yorumu
24 Şubat 2010 Çarsamba, 10:12 ABD Hükümeti: "spesifik olarak bir endişemiz yok.Yasalara uygun yürütüldüğünü görmek istiyoruz""

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye'de ''Balyoz Planı'' iddiaları çerçevesinde son yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, ''Türkiye'de olanların tabii ki farkındayız ve bunun şeffaf bir süreçle ve Türk yasalarına uygun olarak yürütüldüğünü görmek istiyoruz'' dedi.

Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, bir gazetecinin, ''Türk ordu komutanlarının hükümeti devirmek için gizli darbe planları yaptığına dair haberler konusunda bilginiz var mı?'' şeklindeki sorusunu, ''Tabii ki Türkiye'de olanların farkındayız ve bunun şeffaf bir süreçle ve Türk yasalarına uygun şekilde yürütüldüğünü görmek istiyoruz'' diye yanıtladı.

''Türk hükümetinin geleceğinden endişeli olup olmadığının'' sorulması üzerine de Crowley, şunları söyledi:

''Bir endişemiz olduğuna dair bilgim yok. Türkiye ile ilişkilerimize, Türk hükümeti ile aramızdaki etkileşime değer veriyoruz. Dün de söylediğim gibi, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta Doha'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başarılı bir ikili görüşme yaptı. Geniş çapta bir dizi konuda Türkiye ile temas halinde olmayı sürdüreceğiz.''

KIBRIS

Crowley, bir gazetecinin, ''(Kıbrıs konusunda) ABD'nin Ankara Büyükelçisi, 'Türkiye'nin barışçıl bir ülke olduğunu, komşularını işgal etmediğini, Kıbrıs'a ve Irak'ın kuzeyine dair güvenlik endişelerinin olduğunu' söyledi. Bu açıklamaya katılıyor musunuz'' diye sorması üzerine, ''Tabii ki katılıyorum'' dedi.

Aynı gazetecinin, ''Yani Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgal etmediğinde mutabık mısınız? ABD'nin siyasetini mi değiştirdiniz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Bakınız, biz geriye değil, ileriye doğru odaklanmış durumdayız. Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs Türk toplumu ile Kıbrıs Rum toplumu arasında BM'nin yardımıyla çok yapıcı bir diyalog sürmekte. Bunda bir rol oynamaktan mutluyuz. Bunu adil bir çözüme kavuşturma çabasına odaklanmış durumdayız. Son 35 yılın tarihi üzerinde geri çalışmanın bir değeri olduğunu düşünmüyorum.''

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük