Seçim Sonuçları 2023

Afgan sanık: "suçluyum"

 Afgan sanık: suçluyum
23 Şubat 2010 Salı, 09:27 Amerika Birleşik Devletleri'nde yargılanan Afgan asıllı bir göçmen New York metrosuna evde yaptığı bombaları yerleştirmeyi planladığı suçlamasını kabul etti.

-BBC-

Colorado havaalanında otobüs sürücüsü olarak çalışan Necibullah Zazi, New York'da çıkarıldığı mahkemeye Afganistan'da süren savaşa tepki olarak bir "şehadet harekatı" planladığını söyledi.

Zazi Afganistan - Pakistan sınırında El Kaide tarafından eğitildiğini ve Amerika'ya dönerek intihar saldırıları gerçekleştirme talimatı aldığını da kaydetti.

Zazi evde bomba imalinde kullanmak üzere çok miktarda kozmetik malzeme satın aldığını da söyledi.

25 yaşındaki sanığa kitle imha silahı kullanmayı, adam öldürmeyi planlamak ve El Kaide'ye maddi destek sağlamak suçlamaları yöneltiliyor.

Daha önceki suçsuz olduğu yönündeki ifadesini değiştiren Zazi'nin indirimsiz müebbed hapse çarptırılması mümkün.

Amerikan yetkilileri bunun 2001 yılındaki 11 eylül saldırılarından bu yana Amerika'ya yönelik en ciddi güvenlik tehditlerinden biri olduğunu söylüyor.

Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder ABD istihbarat örgütlerinin büyük bir saldırıyı önlediğini ve çok sayıda Amerikalının yaşamının kurtarıldığını kaydetti.

New York'daki BBC muhabiri Matthew Price Noel günü Detroit seferini yapan bir uçağa yönelik başarısız intihar saldırısından bu yana Amerikan istihbarat örgütlerinin büyük baskı altında olduğunu hatırlatıyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük