Ağaçkondu Konağı

Ağaçkondu Konağı
14 Mayıs 2015 Perşembe, 13:28 Rize'de yaşayan Karaömeroğlu, kuzeniyle girdiği iddia üzerine 4 metre yükseklikteki ceviz ağacına iki katlı ahşap ev inşa etti.

- RİZE / MUHİTTİN SANDIKÇI -

Rize merkez ilçeye bağlı Küçükköy'de yaşayan Serdar Karaömeroğlu, yapamayacağını iddia eden kuzenine inat, bir ceviz ağacının üzerine iki katlı ahşap ev yaptı.

Karaömeroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesindeki yaşlı ceviz ağacının meyve vermediğini ve bahçeyi kapattığını belirtti.

Ağacı kesmeye gönlünün el vermediğini, bunun üzerine ağacın 4 metrenin üzerinde kalan kısmını amcasının oğlu Soner Karaömeroğlu ile kestiklerini anlatan Karaömeroğlu, bu sırada aklına ağacın üzerine ev yapma fikrinin geldiğini ve bunu kuzeniyle paylaştığını söyledi.

Kuzeniyle "olur olmaz" tartışmasına girdiklerini dile getiren Karaömeroğlu, "Tartışmanın ardından Soner, 'Sen evi yap, çatısını da ben yapacağım' dedi" ifadesini kullandı.İlk olarak evi nasıl yapabileceğini planladığını anlatan Karaömeroğlu, şunları söyledi:

"Sanayi sitesinde ağacın gövdesine sarmak üzere demirden kelepçe yaptırdım, bunu ağaca geçirdim. Üzerine 2,5 metre genişliğinde demir taban yaptırdım. Bu tabanın üzerine tek katlı ahşap ev inşa ettim. İş inada bindiği için ilk katı yaptıktan sonra üzerine ikinci katı çıkmaya karar verdim. İkinci katı bitirince kuzenime çatıyı yapmasını söyledim. O yapmayınca çatı da bana kaldı. Evi, rüzgarlı havalarda zarar görmemesi için çatı ve birinci kattan uzattığım çelik halatlarla yere sabitledim."


Adını "Ağaçkondu Konağı" koydu

"Ağaçkondu Konağı" adını verdiği, her katı 10 metrekare büyüklüğündeki iki katlı evi tek başına 3 ayda tamamladığını ifade eden Karaömeroğlu, çok güzel bir ev ortaya çıktığını söyledi.Karaömeroğlu, hafta sonları iş arkadaşları ve dostlarıyla zamanın büyük bölümünü burada geçirdiğini belirterek, "Malzemeyi ormanlık alanlardan topladığım için çok fazla masrafım olmadı. Yaklaşık 2 bin 500 liraya mal ettim. Benim için bir yaşam alanı oldu. İçerisine elektrik hattı çektik. Burada televizyon dahil her şey var" dedi.Ağaç eve misafir olan Eda Güney ise Rize'de daha önce ağaç üzerinde ev gördüğünü ancak ilk kez iki katlısına rastladığını dile getirerek, "İnat uğruna başladığında yapacağına çok fazla ihtimal vermemiştik ama Serdar evi kısa sürede tamamladı, içerisini bir ev gibi döşedi. Tam bir doğal yaşam alanı. Üst kata çıkmak için tahta merdiven kullanılıyor. Alt kat kışlık, üst kat yazlık olarak tasarlanmış" diye konuştu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük