Agah Özgüç hayatını kaybetti

Agah Özgüç hayatını kaybetti
29 Nisan 2022 Cuma, 16:24 Türk sinemasının muhteşem arşivcisi, saygın eleştirmeni, yazar Agah Özgüç, 90 yaşında hayata veda etti.

Türk sinemasına sayısız eser ve arşiv bırakan Agah Özgüç'ün ölüm haberi, Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) Twitter hesabından duyuruldu."YOLUN IŞIKLARLA DOLU OLSUN AGAH BEY"


Özgüç için "Derneğimiz üyesi, duayen sinema araştırmacısı, yazarı, her daim üretken, Türk sinemasına sayısız eser ve arşiv bırakmış Agah Özgüç'ü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Yolun ışıklarla dolu olsun Agah Bey..." ifadesi kullanıldı.* Sinemamızın gerçek emektarlarından birisi olan Agah Özgüç yaptığı çalışmalarla sinema tarihimize ışık tuttu. Birçok edebiyat dergisinde şiirleri ve denemeleri yayınlanan Özgüç'ün yaşamı 1960'tan itibaren gazeteci olarak çalışmaya başlamasıyla değişti. Sinemaya olan tutkusu da sonraki yıllarda yazdığı pek çok kitabın da temelini hazırladı. Yurt içi ve dışında Türk film afişleri sergileri düzenleyen Özgüç ilk kitabını Giovanni Scognamillo ile ortaklaşa yayınladı. 1960'tan bu yana geçimini yalnızca yazarlıkla sağlayan Özgüç sinemamıza yaptığı katkılar nedeniyle pek çok ödüle değer görüldü. İlk röportajını Türkan Şoray ile yapan, bir günde yanında fotoğrafçısıyla 8 set dolaşan Özgü, ömrünü sinemaya adadı.TGC'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Sürekli Basın Kartı sahibi Agah Özgüç'ün vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajda, "Değerli meslektaşımız Agah Özgüç'ü kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Agah Özgüç'ün ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı ve sabır diliyoruz." denildi.  Agah Özgüç'ün cenaze töreni ile ilgili bilgilerin daha sonra duyurulacağı kaydedildi.AGAH ÖZGÜÇ KİMDİR?

1932 yılında İstanbul'da doğdu. Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Haydarpaşa Lisesi'nde eğitim aldı. Özgüç, 1950'li yıllarda "Yelken", "Petek", "Şairler Yaprağı", "Türk Sanatı" ve "Salkım" gibi birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961'de Büyük Gazete'de gazeteciliğe başladı. Artist, Ses, Sinema, Ekspres, Milliyet, Yeni Gazete, Haber, TV'de 7 Gün ve Günaydın'da çalıştı.

"Artist", "Sinema", "Ses" ve "Perde" gibi dönemin sinema magazin dergilerinde ağırlıklı olarak çalışan Özgüç, sinema alanında ise "7 Gün", "Video Haber", "Gelişim Sinema", "Beyaz Perde", "Cumhuriyet Dergi", "Antrakt", "Sinema", "Albüm" ve "Öküz" gibi dergilere yazdı. Birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulunan Agah Özgüç, sinema belgesellerinde de danışmanlık yaptı ve 12 sayı çıkan "Sinema 65" dergisini yönetti.

Türk sinemasına katkıları nedeniyle 1992'de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından "Altın Artemis Ödülü" verilen ilk sinema yazarı olan Özgüç, 1992- 1993'te Ankara Sanat Kurumu'nun sinema ödülünü aldı. Özgüç, 1999'da ise 2. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Aziz Nesin Emek Ödülü" ne değer görüldü. 2000 yılında da Sinema Yazarları Derneği'nce Emek Ödülü takdim edildi.

Sinema alanında birçok eser kaleme alan Agah Özgüç'ün kitaplarından bazıları şöyle: 'Türk Filmleri Sözlüğü', 'Türk Sineması Sansür Dosyası', 'Arkadaşım Yılmaz Güney', 'Peçete Kağıtlarındaki Anılar', 'Türk Sinemasında On Kadın', 'Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney', 'Türk Sinemasında İlkler', 'Bir Sinema Günlüğünden Aykırı Notlar', '80'inci Yılında Türk Sineması', 'Türk Sinemasında Cinayetler ve İntiharlar Dosyası', 'Türk Film Yönetmenleri Sözlüğü', '100 Filmde Başlangıcından Günümüze Türk Sineması', 'Türk Film Yapımcıları Sözlüğü'.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük