Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi

Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi
25 Ağustos 2023 Cuma, 19:00 Yatlarıyla Yunanistan'ın Leros Adası açıklarında tatilde olan Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı, akşam yemeği için botla restorana giderken kayalıklara çarptı. Yaralanan çifti, yakınlarından geçen teknedekiler fark etti. Teknedekilerin kurtardığı Sabancı çifti, adadaki hastaneye kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından çift, Bodrum'a getirildi.

Pegasus Havayolları'nı da bünyesinde barındıran Esas Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı, iş insanı Ali Sabancı ve eşi, Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın iş insanı kızı Vuslat Doğan Sabancı, dün Yunanistan'ın Leros Adası'nda denizde kaza geçirdi.

Botlarıyla kayalıklara çarpan Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı yaralandı. Yunan Sahil Güvenliği, Sabancı çiftinin kazasıyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Kazanın ardından yüzer ambulansla Bodrum'a götürülerek ameliyat edilen dalağı alınan Ali Sabancı, ambulans uçakla İstanbul'a nakledilerek, Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Botu kullanan Ali Sabancı'nın Bodrum Amerikan Hastanesi'nde yapılan ilk ameliyatta dalağı alındı. İlk müdahalede Ali Sabancı'da aort damarı zedelenmesi (aort diseksiyonu) gözlendi. Ali Sabancı yoğun bakıma alınıp entübe edildi. Ali Sabancı bugün hava yolu ile İstanbul'a getirildi, Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Vuslat Doğan Sabancı da Ali Sabancı'nın ardından İstanbul'da Amerikan Hastanesi'ne getirildi.

Alınan bilgiye göre, burada acil tıbbi müdahalede bulunulan Ali Sabancı'ya "aort stendi" takıldı. Ali Sabancı'nın sağlık durumunun cidiiyetini koruduğu öğrenildi.

Vuslat Doğan Sabancı'nın hayati tehlikesi yok

Kayalıklara çarpmadan sonra Ali Sabancı'nın botta sıkıştığı, Vuslat Doğan Sabancı'nın da başını botun önündeki cam bölmeye çarptığı kaydedildi.

Aile kaynakları, tıbbi müdahalenin sürdüğünü, Vuslat Doğan Sabancı'nın hayati tehlikesinin bulunmadığını söylediler. Vuslat Doğan Sabancı'nın İstanbul Amerikan Hastanesi'nde yapılan ilk muayenelerde, yüz travması nedeniyle operasyona alınmasının kararlaştırıldığı bildirildi.Haber Dükkanı'na bilgi veren özel kaynaklar; hem Ali Sabancı'da hem de Vuslat Doğan Sabancı'da "kafa / beyin travması" gözlenmediğini, ancak her ikisi için de operasyonların süreceğini söylediler.

Botta Sabancı çiftinin çocuklarının da bulunduğu, ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Yunanistan Sahil Güvenlikleri: Soruşturma başlatıldı

Yunanistan Sahil Güvenlik yetkilileri kaza ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Leros ve Lipsi Liman başkanlıkları dün akşam Birleşik Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından, güneydeki bölgede, içinde altı yabancının (4 Türk vatandaşı, 1 Güney Afrika vatandaşı ve 1 İngiltere vatandaşı) bulunduğu Malta bandıralı E/P-T/R yüksek hızlı deniz taşıtının bir kayayla çarpışması ve bunun sonucunda iki kişinin ağır, bir kişinin de hafif yaralanmasıyla sonuçlanan bir olay hakkında bilgilendirildi.

İki devriye teknesi kaza bölgesine intikal etti ve yaralılara yardımcı oldu. Yaralılar Leros Hastanesi'ne götürüldü ve tedavi altına alındı.

Hastaneye götürülen kişilerden dördü tıbbi tedavilerinin ardından aynı gün taburcu edilirken, Türk vatandaşı olan bir erkek ve bir kadın Türk bandıralı özel bir yüzer ambulansla Türkiye'ye nakledildi. Leros Liman Başkanlığı tarafından bir ön soruşturma yürütülürken, Malta bandıralı E/G-T/R deniz taşıtı Leros Valiliği'ne devredildi"

Bakan Koca'dan açıklama: Ağır deniz kazası

Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada, "İş dünyasının ileri gelen isimlerinden Sn. Ali Sabancı, eşi Sn. Vuslat Doğan Sabancı ile ağır bir deniz kazası geçirmiş, kazada yaralanan Ali Bey ilk müdahalenin ardından ambulans uçakla İstanbul'a sevk edilmiş; genel durumu iyi olan eşinin de ambulans uçakla İstanbul'a sevki planlanmıştır. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı

Esas Holding'den açıklama

Esas Holding'den yapılan açıklamada da çiftin 24 Ağustos'ta kaza geçirdiği belirtilerek, tedavilerinin devam ettiğini ve sağlık durumlarının takip edildiğini bildirdi.Pegasus'tan açıklama


Esas Holding'in bünyesinde bulunan Pegasus'tan kazayla ilgili yapılan açıklamada, sağlık durumlarının takip edildiği, gelişmelerle ilgili kamuoyuna bilgi verileceği aktarıldı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük