Seçim Sonuçları 2023

Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Alparslan Kuytul gözaltına alındı
09 Mayıs 2022 Pazartesi, 10:16 Adana'da iş insanı Koray Sarısaçlı'nın kaçırılması ile ilgili davada hakkında yakalama kararı çıkartılan Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul, sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alındığı haberini eşi Semra Kuytul duyurdu. Kuytul'un avukatı Bilal İpek, "Adliyedeyiz, savcı Koray Sarısaçlı'nın şikayeti üzerine Alparslan hocayı mevcutlu bir şekilde ifadesinin alınmasını istemiş" açıklamasında bulundu.

Furkan Vakfı'na ait sosyal medya hesabından Kuytul'un sağlık kontrolünden çıkarken çekilen görüntüleri paylaşıldı. Kuytul'un gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyuran eşi Semra Kuytul, "Alparslan Hocamı gözaltına aldılar. Adliyeye gidiyoruz..'" ifadelerini kullandı.

Koray Sarısaçlı'nın geçen yıl 8 Eylül'de 4 kişi tarafından kaçırılıp, 13 gün sonra serbest bırakılmasına ilişkin açılan davada; kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Belge ve ifadelerin ardından çıkartılan karar sonrası Kuytul, sabah erken saatlerde gözaltına alındı. Yüreğir Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Alparslan Kuytul, adliyeye götürüldü.

Kuytul'un avukatı Bilal İpek, gözaltı haberi üzerine Twitter hesabından "Müvekkilim Alparslan Kuytul hocanın az önce ifadesinin alınması için gözaltına alındığını öğrendim. Müvekkilim çağrıldığı zaman gelecek bir insan. Neden sabah vakti evine bu şekilde gelinir !? Durumu öğrenmek için Adliyeye geçiyorum"  açıklamasını yaptı.

"Koray Sarısaçlı'nın şikayeti üzerine gözaltına alındı"

Kuytul'un gözaltına alınma nedeniyle ilgili açıklamayı da Twitter hesabından yapan avukat Bilal İpek, "Adliyedeyiz, savcı Koray Sarısaçlı'nın şikayeti üzerine Alparslan hocayı mevcutlu bir şekilde ifadesinin alınmasını istemiş. Şuan savcılıkta ifadesi alınıyor.." diyerek son durum hakkında bilgi verdi.

21 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILMIŞTI

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında 21 yıla kadar hapis cezası istenen Alparslan Kuytul 2019 yılının Aralık ayında tahliye edilmişti.

Alparslan Kuytul'un da aralarında yer aldığı 45 sanık hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek", "özel belgede sahtecilik", "dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık", "kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek" suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

ALPARSLAN KUYTUL KİMDİR?

Alpaslan Kuytul 1965 yılında Adana'nın Karataş ilçesinde doğdu. 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993-1997 yılları arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi İslam Hukuku Bölümü'nde eğitim gördü. Üniversite'de okuduğu yıllarda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nı kurdu.

 

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük