"Basın tarihi için kara bir leke"

 Basın tarihi için kara bir leke
16 Şubat 2010 Salı, 23:34 Resmi ilanlar yerel medyadan kaldırılacak mı? Türkiye Gazeteciler Federasyonu, bu uygulamayı nasıl karşılıyor?

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Başkanlar Konseyi'nin 29. Toplantısı'na, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na üye 51 meslek örgütü başkanı ve temsilcisinin yanı sıra konuk olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı ve Yazar Alev Alatlı ile Nevşehir protokolü katıldı.

Başkanlar Konseyi, TGF'ye üyelik başvurusunda bulunan, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ile Azerbaycan Parlamento Muhabirleri Birliği'nin üyeliğe kabulünü, TGF Yönetim Kurulu'na önerme kararı aldı.

RESMİ İLANLAR YEREL MEDYADAN KALDIRILACAK MI?

Avrupa Birliği Uyum Yasaları kapsamında, 2013 yılına kadar resmi ilanların kademeli olarak kaldırılacağı son günlerde kamuoyonda sıkça yer aldı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan TGF Başkanlar Konseyi tarafından görevlendirilen komisyon, resmi ilanların yerel medya için önemine değindi ve şunları söyledi:

"Ekonomik krizlerle sarsılan özel sektörden yeterli ilan desteği bulamayan yerel medyanın hayat damarının kesilmek istenmesinin ardında başka nedenler olduğu inancındayız. Bugünkü resmi ilan rakamları yüzde 40 oranında azalmıştır. Bu durumun yansıması da Anadolu ve Trakya'da yerel yayın yapan sektörde etkisini göstermeye başlamıştır.

Kayıp olmayacağı söylemlerine karşı, yapılan düzenlemelerde resmi ilan gelirlerinin sürekli azalmasının önüne geçilmelidir. Yerel medyanın en önemli can damarı resmi ilanların sürekliliğinin devamı, kayıpların ortadan kaldırılması şarttır.

Aksi durum, Türkiye'de yerel medyanın sonunu getirecek, tekelleşmeye neden olacaktır."

Komisyon, bu uygulamanın basın tarihine "kara bir leke" olarak geçeceğini belirtti ve 75 meslek örgütünün üst kuruluşu olan Türkiye Gazetecilere Federasyonu'nun micadelesinin Anadolu ve Trakya'daki üyeleriyle birlikte süreceğini dile getirdi.

'AZERBAYCAN HALKININ YANINDAYIZ'

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na üye 4 Azerbaycan meslek örgütü temsilcisinin de katıldığı toplantıda, son dönemlerde Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokol de gündeme geldi.

Azeri halkının yaşadığı hayal kırıklığı ve endişenin altını çizen komisyon üyeleri, "Başta Karabağ olmak üzere her türlü sorunda ve sıkıntıda Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz." dedi.

Komisyon üyeleri yaptığı açıklama da şu konulara da değindi:
- Basın İlan Kurumu'nun şubelerinin bulunmadığı illerde gazete denetimleri valilikler tarafından oluşturulan komisyonlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bazı illerde bu konuda ciddi rahatsızlar yaşanmakta, sıkıntılar doğmaktadır. Anadolu ve Trakya'da en yaygın meslek örgütü olan TGF'nin,  üye cemiyetlerimizle bu komisyonlara dahil edilmesini talep ediyoruz.

- Gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı yargılanaması, düşüncenin suç anlamına geldiğinin bir göstergesidir. Bir taraftan Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde "sınırsız özgürlük" söylemlerinin vurgulandığı bugünlerde bu tip uygulamalar büyük bir tezat oluşturmaktadır. Yazdıkları ve düşündükleri için insanlar yargılanmamalıdır. Sadece yazdıkları yazıdan dolayı gazeteciler tutuklanmamalıdır. 

- Türk medyası ciddi bir tehdit altındadır. Son dönemlerde yaygın ve yerel medya baskı altına alınmaya çalışılmakta, bundan doğan sıkıntılar da ülkenin her yerinde kendisini göstermektedir. Basından sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ifadesiyle, şu an gazetecilere yönelik açılan dava sayısı 4 bindir. Son olarak Kayseri'de bir köpek tarafından ısırılan çocuğun fotoğrafını açıktan yayınladığı için 7 gazeteye toplam 7 bin lira ceza uygulanmıştır. Hükümetin uyguladığı basın üzerindeki baskıya yerel düzeyde de katılmış olması son derece üzücü ve düşündürücüdür. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Basın özgürlüğünden doğacak zararları gidermenin yolu yine basın özgürlüğüdür" sözünü de bu kapsamda anımsatma ihtiyacı duyuyoruz.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük