Seçim Sonuçları 2023

BBC spikerinden cinayet itirafı

BBC spikerinden cinayet itirafı
16 Şubat 2010 Salı, 12:29 BBC'nin tecrübeli belgesel yapımcısı ve sunucusu Ray Gosling, AIDS hastası olan ve doktorların ümidi kestiği, sevgilisine hasta yatağında yastıkla boğarak ötanazi uyguladığını itiraf etti

Eşcinsel olan Gosling, adını açıklamak istemediği sevgilisiyle daha önceden anlaşma yaptıklarını ve ona acısı dayanılmaz hale gelirse kendisini öldürme sözü verdiğini söyledi.

Hiçbir pişmanlık duymadığını ifade eden Gosling, pazartesi akşamı yayınlanan Inside Out şovdaki kendi ölümüne ve cenazesine dair belgesel film sırasında bu itirafta bulundu.

Gosling programda "Vaktiyle birini öldürdüm. Genç bir adamdı, benim sevgilimdi ve AIDS hastasıydı. Sıcak bir öğleden sonra bir hastanede doktor yapabilecekleri hiçbir şeyin kalmadığını söyledi. Korkunç, korkunç bir acı çekiyordu. Doktora 'bana biraz izin verir misiniz?' dedim, o da gitti. Sonra yastığı aldım ve ölene kadar yüzüne bastırdım. Doktor döndüğünde 'O öldü' dedim. Hiçbir şey beni bu kadar üzmemişti" diye konuştu.

Bir başka sunucunun soru yönelttiği Gosling, benzer durumda çok insanla tanıştığını ve sevdikleri insanların korkunç acılar içindeyken ölmelerinin uzun zaman almasının berbat bir şey olduğunu söyleyerek cevap verdi. Hiç pişman olmadığını söyleyen Gosling, "Ben doğru olanı yaptım. Bir anlaşma yapmıştık, acısı dayanılmaz hale gelirse ve kimse hiçbir şey yapamazsa bunu yapacağıma söz vermiştim" dedi.

Gosling olayı, sadece ölen sevgilisinin ailesinden bazı kişilerin bildiğini belirtti. İngiltere'de ötanazi konusunda tartışmalar sürüyor. Ötanaziye ceza veren ve vermeyen farklı mahkeme kararları çıkarken, ötanazi hakkı grupları bu konunun netleştirilmesini istiyor. Geçen yıl ötanazi yasasını çıkaracağını ve bu konuda önemli adımlar atılacağını açıklayan İngiliz hükümeti, ölüm hakkı konusunda yavaş davranınca halk, reformun hızlandırılması için hükümete baskı yapmaya başlamıştı. Gosling'in itirafı üzerine hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük