Seçim Sonuçları 2023

Belçika'da bir Türk'ün yaşadığı binada patlama

Belçika da bir Türk ün yaşadığı binada patlama
27 Ocak 2010 Çarsamba, 18:55 Belçika'nın Lüttich kentinde Mehmet Çalık isimli Türk'ün yaşadağı binada meydana gelen doğal gaz patlaması faciaya yol açtı.

HALİL UYGUN/LÜTTİCH

Patlama sonucunda 2 tane 5 katlı bina çökerken, sokak savaş alanına döndü. Belçika polisinin verdiği bilgilere göre patlamada 2 kişi hayatını kaybederken, kayıp olan 5 kişinin enkaz altında arama çalışmaları sürüyor.

En az 20 yaralı ise hastanede tedavi altına alındı. Facianın gece saat 02:00 sıralarında yaşandığı ve ağır hasar alan binaların birkaç saat sonra tamamen çöktüğü belirtildi.

Yıkılan binaların bitişik olduğu bazı binaların da hasar gördüğünü ve sokağın tahliye edildiği açıklandı. Doğal gaz faciası bütün ülkede şok etkisi doğururken, Belçika Kralı II. Albert patlamanın yaşandığı Lüttich'te enkaz yerinde incelemelerde bulundu ve yakınlarını kaybedenlere taziye ziyareti yaptı.

Olayın yaşandığı sırada belediye binasında toplantıda olduklarını söyleyen senatör Christine Defraigne, ilk anda terör saldırısı şüphesine kapıldıklarını ve ortaya çıkan manzaranın ürkütücü olduğunu kaydetti.

Patlamanın olduğu sokakta çok sayıda Türk'ün oturduğunu ifade eden Mehmet Çürükçü, kendi oturduğu binanın 100 metre mesafede olduğunu ve evine girmesine izin verilmediğini vurguladı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük