Berlin'de Türk Sineması gecesi

Berlin de Türk Sineması gecesi
16 Şubat 2010 Salı, 00:00 Berlin'de düzenlenen 60'ıncı Berlin Film Festivali 'Berlinale' kapsamında dün gece "Berlin'de Türk Sineması" gecesi gerçekleştirildi.

AYSUN GÖKMEN / ANDREAS HARTUNG
BERLİN

Türk sinemasını tanıtmak amacıyla Potsdamer Platz meydanındaki 'Spielcasino' adlı oyun salonunda düzenlenen geceye, ünlü oyuncu ve yönetmenlerin yanı sıra Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet ve Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de katıldı.

Türklerin ve Türk sinemasının Berlin'i zenginleştirdiğine dikkat çeken Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet açılış konuşmasında, Berlinale'nin, Türk sinemasının geldiği yeri göstermesi açısından büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Festivale katılan Türk filmlerinin de çok iyi bir görev yaptığını vurgulayan Acet, Almanya'da yaşayan Türklerin uyum sorunu olmadığını, bazı istisnaların abartıldığını, büyük çoğunluğun Alman toplumuna iyi bir şekilde uyum sağladığını kaydetti.

Geceye katılan oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, "Berlin benim ilk kez geldiğim bir şehir ama aşık olduğumu söyleyebilirim. Berlin'in kültür başkentlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Berlin Film Festivali'nin en önemli özelliklerinden birisi çok doğru ve iyi seçkilerin olması. O anlamda seçkileri burada taze taze izlemek çok heyecan verici. Türkiye olarak 'Bal' ile yarışıyoruz çok umutluyuz. Dün de Sibel Kekili'nin galasındaydık. Çok gurur duydum ikinci kuşak Almanların hayatı ile ilgili muazzam bir film
yapmışlar çok ağladık. Birinci kuşak burada çok acı çekti ama arkasından gelenler o acıları başarıya dönüştürmeyi bildiler. Bu film de bunun örneklerinden biriydi. Bence filmi çok beğenecekler çünkü film çok doğru sorular bir film" diye konuştu.

Oyuncu Derya Alabora ise, "Berlin çok şahane bir şehir. Berlin'e daha önce film çekimi için gelmiştim adım adım dolaşarak her yeri ezberlemiştim. Bu sefer gelince yaşadığım ve özlediğim bir yere geldiğimi anladım. Geleli 2 gün oldu. Film gösterimi olduğu için basın toplantısı oldu. Şimdi ilk kez Türk gecesi yapıldı, çok keyifliydi. Salı günü Türkiye'ye dönüyorum" diyerek yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

TÜRK SİNEMASINDA CİDDİ BİR GELİŞME VAR

Berlinale'de çok sayıda Türk filminin bulunmasından gurur duyduğunu belirten sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, "Berlinale'de bu kadar Türk filmi olması başlı başına bir olay. Ben 3 film var sanıyordum ama Berlin'de yaşayan Türk yönetmen Yılmaz Arslan'ın, İtalya'da yaşayan Türk yönetmeni Ferzan Özpetek'in, Avusturyalı yönetmenin Türk oyuncuların oynadığı filmi gibi filmlerin gösterime sunulmasıyla büyük bir panorama ortaya çıktı. Toplamda 6-7 Türk film var. Bu Türk filminin çıkarması gibi nitelenebilir.
Bu, Türk sinemasının ve Türk kültürünün dünyaya nasıl açıldığını ve dünyada nasıl ilgi gördüğünü gösteriyor. Biz yıllarca bırakın yarışmayı panorama bölümüne bile Türk filmi kabul ettirebilmek için çok uğraştık ama beğendiremedik. Son birkaç yıldır ise onlar beğeniyor seçiyor ve istiyor. Demek ki Türk sinemasında ciddi bir gelişme var. Bu yıl festivalin başkanı açılış basın toplantısında Türk sinemasına ayrı bir yer verdi. Ve Türk sinemasının çok ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Kendisi 'Bal' filmimizi çok
beğenmiş" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin dünyaya çok iyi bir şekilde tanıtıldığına dikkat çeken oyuncu Fadik Sevim Atasoy ise, "Berlin Film Festivali, dünyanın en prestijli film festivallerinden biri. Berlin tabii ki bir kültür başkenti, sadece sinema değil tiyatro olarak da. Türk filmlerinin bu festivalde hak ettiği yeri alması yavaş yavaş sesini duyuruyor olması Türk oyuncu olarak gururlandırıyor beni. Bence ülkemizi en iyi şekilde tanıtıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük