Büyükelçi CİA için çalışmış

Büyükelçi CİA için çalışmış
23 Ocak 2010 Cumartesi, 21:16 İran Devrimi döneminde Kanada'nın Tahran Büyükelçiliği görevini yürüten Ken Taylor, CIA için çalıştığını itiraf etti.

İran Devrimi döneminde Kanada'nın Tahran büyükelçiliği görevini yürüten Ken Taylor, CIA için çalıştığını itiraf etti. Taylor, bir gazeteye yaptığı açıklamada kendisinin, ABD'nin İran'da silahlı bir ayaklanma planladığı dönemde CIA'in "fiili istasyon şefi" olduğunu söyledi. Kanadalı diplomat, 1979 yılında altı Amerikalının İran'dan kaçmasına yardım ettiği olaydan dolayı da "kahraman" ilan edilmişti.

1977 - 1980 yılları arasında Kanada'nın İran Büyükelçisi olarak görev yapan Ken Taylor, Globe and Mail gazetesine verdiği demeçte 4 Kasım 1979'da Amerikan elçiliğinin İranlı öğrenciler tarafından ele geçirilmesinin ardından "CIA'in fiili istasyon şefi" olarak görev yaptığını itiraf etti. Söz konusu olayda 63 Amerikalı rehin alınmıştı.

Taylor, gazeteye açıklamasında "Eğer İranlılar bu durumu öğrenseydi, sonucu çok ciddi olurdu" dedi. Kanadalı diplomat, görevinin Kanada ve ABD hükümetleri arasında varılan anlaşma gereği gizli tutulduğunu kaydetti.

Elçinin açıklamaları Tahran'da büyük tepki topladı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük