Seçim Sonuçları 2023

Cankurtaran İHA’lar hayatımıza giriyor

Cankurtaran İHA lar hayatımıza giriyor
17 Nisan 2016 Pazar, 01:16 Görüntüdeki helikopter bir oyuncak değil acil müdahalelerde kullanılan bir insansız hava aracı (İHA). Avustralya’nın Yeni Güney Galler sahillerinde denenmekte olan drona ‘Cankurtaran kerata’ adı verilmiş.

Uzaktan kumandalı helikopter acil durumları havadan çektiği resimler ve konum bildirimiyle kurtarma ekiplerine aktarıyor. Aracın önümüzdeki altı ay içinde kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Yeni Güney Galler bölgesinde 2015 yılında 14 köpekbalığı saldırısı sonucu 8 kişi yaralandı, bir kişi de öldü. 'Cankurtaran kerata' Avustralya devletinin köpekbalığı saldırılarıyla mücadele stratejisinin bir parçası olacak. Yeni Güney Galler bölgesi köpekbalığı ile mücadele stratejisi 16 milyon Dolar'dan fazla bir yatırımla gelecek beş yıl içinde yenilikçi denemeler ve projeleri desteklemek için başlatıldı.

Yeni Güney Galler Cankurtaran Sörfçüler BaşkanıTony Haven: "Eğer onaylanırsa köpekbalıklarını durdurmada bize çok yardımı olur. Ayrıca paniklemiş yüzücüler ve botlarıyla kaybolan denizciler için de bir çok potansiyel var."

25 kg ağırlığındaki insansız hava aracını bir pilot ve kamera operatörü karadan kontrol ediyor. Aracın üzerindeki kamera köpekbalıklarını çıplak gözle görülenden daha iyi tespit edebiliyor.

Drone ayrıca boğulma tehlikesi geçirenlere kurtarma ekibi gelene kadar motorlu can kurtarma kapsülü atarak yardım edebilir.

Eddie Bennet, Cankurtaran kerata CEO'su: "Otomatik olarak açılan ve üzerine iki üç kişinin tutunabileceği dayanıklı bir şişme bot atılıyor. Üzerinde elektromanyetik köpekbalığı caydırıcı aygıtı da var. Yüksek yoğunluklu aydınlatma ve tehlike işareti de. Yani kurtarma ekibi gelip sizi kurtarana kadar açık denizde gerekecek tüm acil yardım ekipmanları üzerinde mevcut. Harika bir araç geliştirdiğimize eminim. Çünkü bizde teknoloji, kalifiye insanlar ve destek mevcut."

'Cankurtaran keratalar' Avustralya plajlarında devriye gezemeye başladı. Aracın havadan can simidi atması konusunda Avustralya Sivil Havacılık Müdürlüğünden onay alması gerekiyor. Aracı geliştiren ekip bu konuda yeşil ışık yakılması için bir regülatör üzerinde çalıştıklarını belirtti.

İnsansız hava araçları dronların sadece sahillerde değil, bozkır ve karlı dağlarda de arama ve kurtarma görevlerinde kullanılması planlanıyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük