Çinliler internet özgürlüğü istiyor

Çinliler internet özgürlüğü istiyor
24 Ocak 2010 Pazar, 14:04 Çin ile internet arama motoru Google arasında yaşanan sansür ve siber saldırı krizi sırasında yapılan araştırmalarda, Çinlilerin "daha fazla online özgürlük" istediği ortaya çıktı.

Özgür Asya Radyosunun (RFA) haberine göre, Hong Kong'ta Google lehine protesto düzenleyen bir grup, "İnternet sansürüne hayır, Bravo Google" yazılı pankart açtı.

Çin'de "worldpublicopinion.org" tarafından 2008 yılında yapılan ve son bir hafta içerisinde güncellenen medya ve internet özgürlüğüyle ilgili ankette Çinlilerin üçte ikisinin daha özgür bir internet istediğini ortaya koydu.

Ankette, Çin'de internet alanındaki kısıtlamaların sorulması üzerine, katılımcıların yüzde 66'sının "herkesin internette istediğini okumaya hakkı var" şeklinde cevap verdiği bildirildi.

Katılımcıların yüzde 21'i ise "Hükümetin internetteki bazı şeylere erişimi engelleme hakkı olmalı" diye cevap verdi.

"ONLINE ÇİN SEDDİNİ AŞALIM"

RFA muhabirine konuşan ünlü blogcu ve otomobil yarışçısı Han Han adlı Çinli, Google'ın Çin'deki internet pazarına büyük katkı sağladığını, Çin pazarından çekilmesinin "çok yazık" olacağını söyledi.

"Önce Facebook, ardından YouTube, şimdi de Google... En iyi yabancı siteler bizi terk ediyor" diyen Han, "Online Çin Seddi" olarak da nitelendirilen Çin'in karmaşık internet güvenlik duvarlarını ve filtrelerini aşmak için, vatandaşları alternatif yollar aramaya davet etti.

Yüen Şiaoşuay adlı başka bir blogcu ise Google'ın Çin'de zaten beş yıldır büyük sınırlamalar altında faaliyet gösterdiğini hatırlattı ve "Google'ın Çin'den çekilmesi geleceğinde bir değişikliğe neden olmaz" dedi.

384 milyon internet kullanıcısıyla dünyanın en büyük internet pazarı konumunda olan Çin'de Google pazarın üçte birine sahip.

Çin'in kendi internet arama motoru "Baidu.com" ülkenin en büyük arama motoru olarak biliniyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük