Seçim Sonuçları 2023

Cumurbaşkanı Gül, Hindistan'a gitti

Cumurbaşkanı Gül Hindistan a gitti
07 Şubat 2010 Pazar, 12:59 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 günlük resmi ziyarette bulunmak üzere beraberindeki bakan ve işadamları ile birlikte Hindistan'a gitti.

SADIK KAHRAMAN/İSTANBUL

Gül, 5 günlük Hindistan ziyaretinin ardından Bangladeş'e geçecek.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklama yaptı. 15 yıl aradan sonra Türkiye'den Hindistan'a giden ilk cumhurbaşkanının kendisi olduğunu kaydeden Gül, gezi sırasında kendisine Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri, yerel yöneticiler ve işadamlarının eşlik edeceğini vurguladı. Abdullah Gül, Hindistan'ın dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğunu hatırlatarak, gayri safi milli hasıla bakımından dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan ülkenin kalkınmakta olan bir ülke sınıfına girdiğini söyledi. Hindistan'da 600 milyar dolarlık altyapı yatırımları yapılacağını kaydeden Gül, "Böyle bir ülkeye işadamları ile gidiyor olmamız çok önemlidir. Türkiye'nin çok önemli işadamları Hindistan ile birlikte iş yapabilecektir. Hindistan'da bulunduğumuz süre içinde dünyanın en büyük şirketleri ile görüşülecek" dedi.

12-13 Ocak tarihlerinde ise Bangladeş'e resmi ziyarette bulunacaklarını ifade eden Gül, "Tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Hindistan ve Bangladeş'le ikili ilişkilerimiz artıyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret sırasında yönetmen Sinan Çetin'in de heyette yer aldığının hatırlatılması üzerine, "Ekonomik ilişkilerin boyutu çok geniş. Kültürel faaliyetler de ekonomik faaliyet şeklinde gelişebilir. Sinan Çetin de işadamları heyetinin içindedir. Hint ve Türk sineması ilişkilerinin gelişmesi tabii ki çok önemlidir. Onların oradaki faaliyetlerini de takip edeceğim" şeklinde konuştu.

Hindistan'ın çok renkli bir ülke olduğunu söyleyen Gül, "Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip. Dünyanın en fazla dolar milyarderi olan ülkesi ama aynı zamanda 300 milyon nüfus günde 1 doların altında kazanıyor. Onun için kalkınmakta olan bir ülke. Kalkınmakta olan ülkenin altyapı hizmetleri çok büyük ve yatırım planları var" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından beraberindeki heyetle birlikte Yeni Delhi'ye hareket etti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük