Seçim Sonuçları 2023

''Değişmeden görelim''

 Değişmeden görelim
13 Şubat 2015 Cuma, 12:17 Küba'da son dönemde turist sayısında görülen artış, ABD ile yakınlaşma süreciyle bağlantılı olarak "Küba'yı değişmeden görmek isteyenlerin getirdiği canlılık" olarak yorumlanıyor.

- HAVANA -

Turizm sezonunun tüm yıla yayıldığı Küba, her yıl 2 milyondan fazla turist ağırlıyor. Son dönemde turist sayısında görülen artış ise ABD ile yakınlaşma süreciyle bağlantılı olarak "Küba'yı değişmeden görmek isteyenlerin getirdiği canlılık" olarak yorumlanıyor.

Küba'nın başkenti Havana, sokaklarından yükselen latin ezgileri, mimarisi, eğlenceli ve sıcak kanlı insanlarıyla karşılıyor turistleri. UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" listesinde olan "Eski Havana" günün her saatinde hareketli.

ABD'deki Kongre binasına benzerliğiyle dikkat çeken "El Capitolio" binası, Plaza de Armas'dan Parque Central'e kadar uzanan trafiğe kapalı cadde "Obispo", restore edilmiş tarihi binalarıyla "Plaza Vieja", korsan saldırılarına karşı yapılan tarihi kalesi ve surları, onlarca küçük meydanı, müzeleri, tarihi evleriyle göze çarpan dar sokakları ve evleri şehrin en dikkat çeken yerleri.Türkiye'de uzun yıllar turizmle uğraştıktan sonra kısa süre önce Havana'da yaşamaya başlayan Altuğ Uğurola da kentin farklılığını, buraya gelenleri "başka bir dünyaya hoşgeldiniz" diyerek karşıladığını söyleyerek aktarıyor.

 "Havana'ya dünyanın her yerinden turist geliyor. Çünkü 12 ay bu kadar güzel bir mevsime sahip, kış mevsiminde denize girilebiliyor" diyen Uğurola, turistlerin, ambargo altında yaşamalarına rağmen mutlu insanlar görmek için de ülkeyi tercih ettiğini dile getiriyor.

Uğurola, son dönemde turizmde yaşanan hareketliliği de şöyle değerlendiriyor:

"ABD ile yakınlaşma süreci ve diplomatik görüşmelerin başlamasıyla birçok turist 'Aman Küba o güzelliğini kaybetmeden bir gelelim, görelim'in peşine düştü. Bununla birlikte Küba artık turizme yatırım yapıyor. Küçük adalarına yeni oteller yaptılar. Bu oteller özellikle Latin Amerika'dan, Kanada'dan çok fazla turist alıyor.

Bu yıl Türkiye'den gelen turist sayısında da büyük artış oldu. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde de ele alınan THY'nin uçuşu söz konusu... THY uçuşları başladığı zaman eminim ki Türk turizminde de artış olacak."

Turistler klasik otomobillerle şehri turluyor

Havana sokakları, "Hindistan cevizi"ne benzerliğinden adını alan "Coco Taksi"ler, faytonlar ve bisikletli taksilerle dolu ama turistlerin ilgisini, en çok göz alıcı renkleriyle klasik otomobiller çekiyor. Kente gelenler, eski Amerikan arabalarında yaptıkları şehir turlarıyla yaşama tanıklık ediyor.

1945 model Amerikan arabasıyla turistleri gezdiren İtalyan Amadeo Allegritti de bu yılın Küba turizmi için atılım yılı olacağını düşünüyor. Turistlerin "Bugün Küba'nın nasıl olduğunu ve yarın nasıl olacağını görmek için" geldiğini söyleyen Allegritti, yaşanan canlılığın ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı görüşünde.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük