Doktorların Basra çıkarması

Doktorların Basra çıkarması
24 Ocak 2010 Pazar, 23:30 Irak'ın Basra kentine gelen 6 kişilik Türk sağlık ekibi, hastaların göz muayenelerini yaparak tedavilerini üsleniyor.

MAHMUD ALBACHARY-BASRA

Ocak ayının başından beri bölgede bulunan 6 kişilik Türk doktor grubu, Sadr Eğitim Hastanesi'nde gönüllü olarak göz hastalığı bulunan Basralı hastaları muayene edip tedavilerini gerçekleştiriyor. Göz hastalıklarının iyileşmesi için büyük çaba harcayan Türk doktorların bu girişimi Basralı hastalar arasında da memnuniyetle karşılandı.

Türkmeneli Yardımlaşma Derneği'nin daveti ve organizasyonuyla bölgeye gelen ekipten Prof. Dr. Fatih Karar, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden geliyorum. Bugüne kadar Türk doktorları olarak birçok ülkede bu tip yardım çalışmalarında bulunduk. Bugün de Basra'da Türkmeneli Vakfı'nın yaptığı organizasyonla bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün sadece Basra değil, Basra çevresinden 8 ilden gelen hastalara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hastaları doktor arkadaşlarla birlikte değerlendiriyoruz. Gerekirse yarın bu hastalara cerrahi müdahalede bulunacağız" dedi.

Uzman Prof. Dr. Savaş Açıkgöz ise, "Geliş amacımız, buradaki doktor arkadaşların teknik yetersizlik nedeniyle yapamadığı şeyleri görmek ve onlara yardımcı olmak. Burada birçok hastayı muayene edip, gerekli önerilerde bulunduk. Bazı hastaları Türkiye'ye götürüp tedavilerine orada devam edeceğiz. Bundan sonra da geleceğiz" diye konuştu.

Ekipte bulunan Prof. Dr. Rüçhan Akar da, "Buraya geliş amacımız, gerçekten sağlık problemi olan kalp ve damar hastalarına yardım edebilmek, Iraklı meslektaşlarımızın teknik nedenlerle yapamadıklarını burada ya da Ankara'da yapmak" dedi.

Muayene merkezinde kontrolden geçirilen Iraklı Ali Hüseyin, "Türk doktorlarına muayene olmak bizim için iyi bir başlangıç. Gözümdeki rahatsızlık nedeniyle muayene olmaya geldim ve Türk doktorlar bana acilen ameliyat olmam gerektiğini söylediler" şeklinde konuştu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük