Dolar kurunda yükseliş!

Dolar kurunda yükseliş
18 Mayıs 2022 Çarsamba, 07:53 Geçtiğimiz haftadan bu yana yükselişini sürdüren dolar fiyatı Fed Başkanı Powell'ın enflasyona karşı faiz artırımı mesajının ardından yükselişini bugün de sürdürüyor.

Dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta başlattığı yükseliş hareketini bugün de devam ettiriyor. Geçen hafta ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi, ülke merkez bankasının daha agresif faiz artırımı yapmak zorunda kalacağı ve ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişelerinin artmasına neden oldu. Bu durum, Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri ve Avrupa'da Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin devam eden belirsizliklerle birleşince, yatırımcıların riskli varlıklardan kaçışı hızlandı.

POWELL SONRASI KURDA YÜKSELİŞ HIZLANDI

Dün ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Fed'in beklenen 50 baz puan faiz artışının mayıs ayında gelmesi ve Fed Başkanı'nın faiz artırımına devam edeceklerini net şekilde söylemesinin ardından ABD Dolar Endeksi güncel durumda 103,47 seviyelerinde bulunuyor.

DOLAR 16 LİRAYA DOĞRU HAREKET EDİYOR


Bu gelişmelerle Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ederken, dolar/TL kuru dün 15,89'u görmesinin ardından 15,79 seviyelerine kadar düşmüştü. Ancak Powell'ın açıklamaları sonrası dolar/TL kuru bu sabah 15,90 seviyesinin üzerine yükseldi. Kur 18 Mayıs Çarşamba günü 15,93'ün de üzerini test etti. Euro/TL ise 16,77 lira seviyelerinde bulunuyor.

Atilla Yeşilada'dan "döviz depremi" uyarısı: Frenlemek çok zor, işlemlere kısıtlama gelebilir

Ekonomist Atilla Yeşilada, doları 16,50 liranın altında frenlemenin çok zor olduğunu, kısıtlamaların da bir süre sonra doları yukarı iteceğini söyledi.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Merkez Bankası'nın doları tutmak için yeteri kadar rezervi kalmadığına belirterek, en fazla 2 ay içinde 21 Aralık 2021'deki türde bir döviz depreminin yaşanma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu öne sürdü.

"Davul, zurnayla döviz depremine gidiyoruz" başlığıyla Youtube kanalından yaptığı yayında "Hem vatandaşı hem de hükümeti uyarıyorum" diyen Yeşilada özetle şunları söyledi:

"Merkez Bankası'nın satılabilir rezervi 30 milyar dolar bu 20 milyar dolara indiğinde TCMB Saray'ın huzuruna çıkar der ki; Sayın Cumhurbaşkanım bizim artık dayanacak gücümüz kalmadı başka bir yol bulalım. O yol da çok basit 1970'lerin kapalı kambiyo rejimine döneriz. Yani döviz işlemlerine kısıtlama gelir. Bankalarda döviz hesabı bulunan vatandaşlara likidite sıkıntısı var denilerek hesaplarından para çekilmesi engellenecek. Hesabınız baki ama paranızın tümünü çekemezsiniz denecek.

Reel faizin eksi yüzde 50'lerde, resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu, kredilerdeki yıllıklandırılmış artışın yüzde 65'e vardığı bir ülkede döviz talebini kesemezsiniz. Merkez Bankası'nın kullanılabilir döviz rezervleri hızla eriyor. Hükümetin beklentisinin aksine yaz aylarında da, turist sezonuna rağmen döviz talebi artacak ve TCMB'nin artık satacak dövizi, silahında mermisi kalmayınca acı sonu birlikte yaşayacağız."

Bu kez kur şokundan önce döviz işlemlerine kısıtlama geleceğini öngören Yeşilada, ancak yine de doları 16,50 liranın altında frenlemenin çok zor olduğunu, kısıtlamaların da bir süre sonra doları yukarı iteceğini söyledi. İngiltere merkezli yatırım bankası Standard Chartered'ın son yayınladığı araştırma raporuna da değinen Yeşilada, raporda 2022 sonu dolar öngörüsünün 18 lira, 2023 sonu dolar öngörüsünün ise 20 lira olarak hesaplandığını aktardı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük