Seçim Sonuçları 2023

Elbilgisayarı Spiga ilk önce Türkiye'de

Elbilgisayarı Spiga ilk önce Türkiye de
21 Ocak 2010 Perşembe, 02:02 Vodafone avuçiçine sığabilen, 315 gramlık elbilgisayarı Spiga'yı dünyada ilk olarak Türkiye'de vitrine çıkarıyor.

izüstü, mini dizüstü derken avuçiçine sığan elbilgisayarı da piyasaya çıkıyor. Spiga ile bilgisayarlar ceket cebinde taşınacak kadar küçülüyor. Cihaz Vodafone kampayası ile bugün satışa çıkacak. Sagem Spiga dünyada ilk olarak Türkiye'de piyasaya sunulacak. Yani cihazla ilk olarak Vodafone Türkiye kullanıcıları buluşacak. Vodafone yetkilileri dünyada ilk olarak Türkiye'de piyasaya sürülmesine sebep olarak bu cihaza benzer bir ürünün Türkiye'de yer almamasını gösteriyor. Sürekli mobil ortamlarda çalışanlar için 315 gram ağırlığıyla bilgisayar taşıdığınızı unutuyorsunuz. Türkçe tuş takımının olmaması en olumsuz yanı.

99 TL TAKSİTLE
Sadece ekrandaki sanal tuş takımında Türkçe karakterler bulunuyor. 4.8 inç ekranı ve canlı internet sohbeti için web kamerası bulunuyor. 8 GB depolama kapasitesi Micro SD bellek kartı ile 16 GB'a çıkarılabiliyor. 3G uyumlu SIM kart yuvası ve WiFi desteği ile farklı kanallardan internete bağlanabiliyor. Cihaz tam anlamıyla ofis uygulamaları ve internet erişimi için geliştirilmiş. 2010 ortasında ses destekleyen versiyonu da piyasada olacak. Ancak Skype yükleyerek internet telefonu olarak kullanmak mümkün. Paketin içinde gelen mikrofon ve kulaklık bu işlem için kullanılıyor. Cihaz 5GB veri paketi ve 18 ay 99 TL'ye bugün satışa çıkıyor. Ürünü data paketi olmadan satın almak için vergiler dahil 1199 TL ödeniyor.

ÜRÜNÜN NEGATİFLERİ
Telefon olarak kullanılmıyor.
Türkçe klavye yok! Sadece yazılım olarak sanal Türkçe klavye kullanılıyor.
Cihazın USB girişi olmadığı için dışarıdan dosya yükemek kolay değil. Kutudan çıkan adaptörü kullanmak gerekiyor.
Netbook yani mini dizüstülerin neredeyse 2 katı fiyata sahip.
Sesli iletişim için kullanılmıyor.

ÜRÜNÜN POZİTİFLERİ
Netbookların yarısı kadar büyüklüğe sahip.
Ağırlığı 315 gram olduğu için taşırken sorun olmuyor.
Farklı bağlantı seçeneği ile internete bağlanıyor.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük