Seçim Sonuçları 2023

Erdoğan, Clinton’la İran’ı görüştü

Erdoğan Clinton la İran ı görüştü
14 Şubat 2010 Pazar, 20:38 Başbakan Erdoğan, Katar'da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la biraraya geldi. Görüşmenin en önemli gündem maddesi İran'ın nükleer programı...

-KATAR-

Amerika Birleşik Devletleri-İslam formuna katılmak üzere Katar'a giden Başbakan Erdoğan, ikili temaslarda da bulunuyor.

Erdoğan, Katar Başbakanı'yla görüştükten sonra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la da biraraya geldi. 20 dakika olarak planlanan görüşme bir saat sürdü. İki taraf da görüşmenin kendileri açısından verimli geçtiğini açıkladı.

Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden birisi İran'ın nükleer programıydı.

Clinton'ın Başbakan Erdoğan'ı İran'a yaptırımların sıkılaştırılması konusunda ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor. Görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın İran'a gideceğine işaret edilerek, Davutoğlu'nun diplomatik zeminde atılması gerekli adımlar konusunda iyimser bir şekilde İran'a gittiği vurgulandı.

Ermenistan Anayasa Mahkemesinin kararının da değerlendirildiği görüşmede, bu konuda Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığı, kararın süreci yokuşa sürücü nitelikte olduğu ifade edildi. Ayrıca, Türkiye'nin Ermenistan meselesini Kafkasya'nın normalleşme süreci içinde gördüğüne, Minsk Grubu'nun bu konuda çözüm için daha aktif bir rol içinde olmasının gerektiğine vurgu yapıldı.

Clinton, ikili temaslarda bulunacağı Arap ülkeleri liderlerinden de İran konusunda destek isteyecek.

Clinton, İran ile ilgili kulisini, Katar'dan Suudi Arabistan'a taşıyacak. Aynı önerileri, Suudi yetkililere de aktaracak ve İran'a yaptırıma karşı çıkan Çin'i, ikna etmelerini isteyecek.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Mike Mullen da Ortadoğu gezisinin ilk durağında Mısır'da Cumhurbaşkanı Mübarek'le İran'ın nükleer programını görüştü. Mullen, İran'ın nükleer programının bölge için tehdit oluşturduğunu söyledi ve İran'ı Ortadoğu'yu istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

ntvmsnbc

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük