Eski Bakan ifade verdi

Eski Bakan ifade verdi
21 Ocak 2010 Perşembe, 22:50 İngiltere'nin başkenti Londra'da, Irak savaşına katılma kararının nasıl alındığı ve Irak'ın işgali ile savaş sonrasında uygulanan politikaların masaya yatırıldığı 'Irak Soruşturması'nda bugün dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ifade verdi.

Jack Straw, ifadesinde Irak savaşının hayatında aldığı en zor karar olduğunu söyledi. 2001 yılından 2006'ya kadar dışişleri bakanı olarak görev yapan Jack Straw, Irak savaşının kendi döneminde yaşadığı durumun ders çıkarılması gereken bir sıkıntı ve politik bir ikilem olduğunu belirtti. Straw'un sorgulanmasından önce yazılı ifadesi okundu. Straw, savaş sırasında dışişleri bakanı olarak Birleşik Krallık Ordusu'nun savaşa katılması yönünde vereceği askeri destek kararının kritik olduğunun fazlasıyla farkında olduğunu söyledi. Straw, "Eğer bunu reddetseydim, Birleşik Krallığın savaşa katılması mümkün olmayacaktı. Kabinede ya da Avam Kamarası'nda çoğunluk sağlanmayacaktı" dedi.

Straw, 11 Eylül öncesinden süregelen ve Saddam Hüseyin'in de içinde bulunduğu Irak politikasının hedefinden saptığını söyledi. Straw, 11 Eylül'ün İngiltere ve ABD üzerindeki etkisi üzerine bir soruya da, "O saldırı her şeyi değiştirdi" yanıtını verdi. Halka açık olarak Kasım ayından bu yana sürdürülen ve ülkenin Irak savaşı politikalarının masaya yatırıldığı soruşturmada dönemin siyasilerine ülkenin Irak politikası ve Irak savaşına gidilmesi kararına ilişkin sorular yöneltiliyor.

LONDRA / İHA

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük