"Evreni hiç tanımıyoruz"

 Evreni hiç tanımıyoruz
26 Mart 2010 Cuma, 12:28 Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Küçük, oluşumu 15 milyar yıl önce başlayan evrenin, halen büyüyerek genişlemeye devam ettiğini açıkladı.

-ERSAN TEMİZEL/KAYSERİ (CİHAN)-

İlköğretim öğrencilerine evrenin oluşum ve gelişimini anlatan Doç. Dr. Küçük, "Biz bilim adamları evrenin ne kadar büyük olduğunu bilmiyoruz." dedi.

Burhan Dinçbal İlköğretim Okulu'nda "Dünya'dan Evrene Yolculuk" konulu konferansta konuşan Doç. Dr. İbrahim Küçük, uzayın tamamı ve içerisindeki her şeyin evren olarak bilindiğini hatırlattı.

Doç. Dr. Küçük, "Biz bilim insanları evrenin ne kadar büyük olduğunu bilmiyoruz. Ama bildiğimiz kadarında milyonlarca yıldız gurubu, galaksiler var. Her galaksi milyarlarca yıldızdan meydana gelmektedir. Evrenin 15 milyar yıl önce başladığını bugün biliyoruz. Büyük patlama bu başlangıcın adıdır. Çok sıcak ve yoğun bir ortamdan başlayan bir patlama Evren'deki her şeyi meydana getirmiştir. Büyük patlama o kadar güçlüydü ki o zamanlar oluşmuş olan yıldızlar ve galaksiler patlamanın etkisiyle hala birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Evren genişliyor." açıklamasında bulundu.

Bir öğrencinin, "Bizim Evren'deki adresimiz nasıl?" sorusunu da, "Kayseri-Dünya-Samanyolu galaksisi-galaksi kümeleri-evren" olarak sıralayan Doç. Dr. İbrahim Küçük, 100 bin ışık yılı büyüklüğünde Samanyolu adı verilen galaksi içerisinde, onun sarmal kollarından birinde Güneş'in yer aldığına dikkat çekti.

Küçük, şöyle devam etti: "Bize en yakın galaksi Andromeda galaksisi bize 2 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Yani Andromeda galaksisinden çıkan ışık bize 2 milyon yılda ulaşıyor. Demek ki biz şimdi bu galaksinin 2 milyon yıl önceki halini görmekteyiz. Bu çok ilginç bir sonuç ve insanı heyecanlandırıyor. Gökyüzünde ışıl ışıl parıldayan yıldızlar aslında bizim yıldızımız. Güneş'ten çok daha büyük olanları da var. Yani güneş aslında orta büyüklükte bir yıldız."

Bunun sebebini açıklayan Küçük, "Biz aslında gökyüzünü 2 boyutlu görüyoruz. Bu nedenle yıldızlar yan yana gibi görünüyor. Ama aslında birbirlerinden ve dolayısıyla bizden çok uzaktalar. Bu da geceleyin milyarlarca yıldızın nasıl olup da gökyüzünü aydınlatmadığını ve gecenin karanlık olduğunu açıklıyor. Bu kadar muhteşem görünüşe sahip olan milyarlarca yıldız, galaksi barındıran evreni anlamak için gökyüzünün farkındalığı çok önemli. Özellikle büyük şehirlerdeki yanlış aydınlatma nedeniyle bu güzelliğin farkında olamıyoruz. Bu konuda da gençlerimizin girişimleri çok önemli." diye konuştu.

TELESKOPLA GÜNEŞE GÖZLEM

Konferansın ardından öğrencilere Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün okul bahçesine kurduğu dev teleskopla, güneşteki lekeler izlettirildi. Öğretmen ve öğrenciler sırayla izledikleri güneşi daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük